Sladký jed. Pitie malinoviek má okrem obezity ďalšie riziká

Baltimore 29. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Spotreba veľkého množstva sladkých perlivých nápojov nielenže vedie k obezite, ale aj znateľne zvyšuje riziko ťažkých ochorení obličiek. K tomuto záveru dospeli lekári, ktorí uverejnili článok v časopise Clinical Journal of the American Society of nephrology

Ilustračné foto

Podľa údajov WHO sa teraz zaznamenáva vo svete globálna epidémia obezity. Každý tretí obyvateľ zemegule trpí nadváhou, a ďalších 15 percent ťažkými formami obezity.

V úlohe hlavného šíriteľa tejto epidémie vystupujú, podľa názoru mnohých súčasných lekárov a vedcov, cukor a sladké nápoje, ktoré sa v posledných dvoch desaťročiach stali na celom svete veľmi populárnymi.

Vedci z univerzity Johna Hopkinsa v Baltimore zistili ďalší záporný dôsledok nadmerného požívania perlivých nápojov, keď sledovali život asi troch tisícok Afroameričanov v priebehu posledných 15 rokov. Za túto dobu sa stalo asi 6 percent z nich obeťou chronickej choroby obličiek a vedci mohli sledovať, aké faktory najviac ovplyvnili rozvoj ochorenia.

Ukázalo sa, že sóda a iné sladké nápoje boli jedným z hlavných rizikových faktorov. Účastníci experimentu, ktorí spotrebúvali príliš veľa týchto nápojov, sa stávali obeťami zlyhania obličiek a chronických obličkových ochorení v priemere o 61 % častejšie, než Afroameričania, ktorí takéto nápoje skoro vôbec nepili.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj