Bratislava 3. júna 2019 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Na inauguráciu historicky prvej slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej pozvala Národná rada SR aj neúspešných kandidátov z prezidentských volieb. Niektorí pozvanie s radosťou prijali, iní sa jej nezúčastnia kvôli samotným vyjadreniam Čaputovej…

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová

Politológ Eduard Chmelár, ktorý bol tiež na zozname pozvaných sa vyjadril, že pozvánku slušne odmietol.

“Túto pozvánku si veľmi vážim tak ako si vážim úrad hlavy štátu, preto som považoval za česť a povinnosť toto pozvanie prijať. Po dnešnom (2.6. – pozn. red.) vyhlásení Zuzany Čaputovej v relácii TV Markíza Na telo musím svoju účasť prehodnotiť,” vysvetlil Chmelár.

Ďalej uviedol, že novozvolená prezidentka dala najavo, že jej je nemilé, že kancelária predsedu parlamentu pozvala aj „neúspešných kandidátov“. Argumentovala tým, že „doteraz tu taká tradícia nebola, ale beriem to na vedomie“.

“Mrzí ma, že to vníma takto, ja na jej mieste by som svojich súperov na takejto udalosti privítal veľmi rád. Aj v tomto je medzi nami zásadný rozdiel. Alebo minimálne v rozpore slov a činov, lebo prejavom novej kultúry v politike by mala byť aj určitá veľkorysosť k protivníkom. Takto kultúrne vojny nezastavíme. Takto nedosiahneme zmierenie spoločnosti a ukončenie studenej občianskej vojny sa nám vzďaľuje míľovými krokmi. Ale ľudia rozhodli a ja túto voľbu v plnej miere rešpektujem.”

Eduard Chmelár na sociálnej sieti napísal, že nerád chodí tam, kde nie je vítaný, a doplnil, že rešpektuje aj postoj nastupujúcej hlavy štátu k jej súperom a jej potrebu cítiť sa na takejto slávnosti komfortne. “Preto musím pozvanie predsedu NR SR s vďakou odmietnuť. Zostáva mi už len veriť, že nová prezidentka Slovenskej republiky zvládne výkon svojej funkcie lepšie ako štátny akt inaugurácie. Želám to jej osobne i celému Slovensku.”

Daňo: Čaputová vyplakáva

Na pozvánku NR SR na inauguráciu Čaputovej zareagoval aj kandidát na prezidenta – novinár Martin Daňo, ktorý musel čeliť útokom Čaputovej ochranky na tlačovej konferencii o pezinskej skládke.

“Dennik N už vyplakáva, že máme ja a Harabin byť na inaugurácii Čaputovej. A Čaputová vyplakáva tiež…”

V druhom príspevku na Facebooku Martin Daňo komentoval nedeľnú diskusnú reláciu Na telo, v ktorej sa predstavila aj novozvolená prezidentka.

“V relácii Na telo sa opýtal Michal Kováčič (Ficov pavúk) budúcej prezidentky Čaputovej, čo hovorí na to, že pozvánku na Inauguráciu som dostal aj ja – Martin Dano a Štefan Harabin. Tak Čaputova nebola veľmi nadšená a verím, že musela sa aj u Danka sťažovať.”

Daňo dodal, že podľa neho mu premiér Pellegrini nepriamo cez obrazovku poslal odkaz, že dúfa, že na inaugurácii bude slušný. Pochválil tiež Andreja Danka, že zaviedol tradíciu pozývať na inauguráciu aj ďalších spoluhráčov.

 Jaroslav Zajac

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj