Attendorn 17. decembra 2018 (HSP/Foto: SITA/AP- Michael Kappeler)

Aj Angela Merkelová máva svoje dvojníčky, ktoré ju zastupujú v istých okolnostiach. Jednou z nich je aj Ursula Wanecki z Attendornu vo vestfálskom regióne Sauerland, ktorá sa už zo svojej úlohy cíti byť “unavená” a túži po menšej pozornosti verejnosti

Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová

“Nohavicový kostým s červeným sakom, jantárový náhrdelník, svetlohnedé vlasy upravené do účesu s ofinou.” Takto opisuje spravodajský portál n-tv.de vzhľad nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorý musel byť dobrých 13 rokov blízky aj jej dvojníčke Ursule Waneckej, aby napríklad počas jazdy vo vládnej limuzíne ulicami Berlína vytvárala ilúziu najmocnejšej ženy v krajine.

Teraz, keď Angela Merkelová po 18 rokoch prestala byť predsedníčkou strany CDU, Ursula poznamenáva: “Som rada, že to bude o niečo pokojnejšie – pre pani Merkelovú aj pre mňa. Ak všetko pôjde tak, ako si to predstavujem, môžeme ísť spolu do dôchodku na konci jej funkcie kancelárky v roku 2021.”

S kopou fotografií a spomienok túto svoju nezvyčajnú životnú úlohu nazýva “veľké dobrodružstvo svojho života.”

Všetko začalo v roku 2005 s karnevalovým kostýmom, v oblečení za Merkelovú. Hoci si ho potom nenechala, napadlo jej, že ide o úlohu šitú pre ňu.

“Vlastne bolo potrebné málo niečo na mne zmeniť, aby som bola ako Merkelová. Ako stojím, ako gestikulujem, celková moja aura tomu nejako vyhovuje,” vraví Ursula, ktorá však prezrádza, že skutočná Merkelová má účes podľa nej.

Svoje fotografie poslala do agentúry spolupracujúcej s dvojníkmi a odvtedy začala byť známa ako “najznámejšia nemecká dvojníčka nemeckej kancelárky”. Začala vystupovať v mnohých televíznych klipoch a filmoch a ako prekvapenie si ju ľudia volali na narodeniny alebo oslavy, či rôzne firemné akcie.

Pri tom všetkom zdôrazňuje, že “nikdy to nechcela robiť dlho”. Nemala tušenie, že by Merkelová mala takú dlhotrvajúcu kariéru, za čo ju Ursula obdivuje: “Pani Merkelová je pre mňa skvelým demokratom, ktorý urobil veľa pre našu krajinu. Som tiež hrdá, že som dvojníčka najsilnejšej ženy na svete.”

Ale aspoň jeden rozdiel tu je: poľský prízvuk. Ursula totiž nie je pôvodom z Nemecka. A ako dodáva regionálny web shz.de, ešte kvôli niečomu je rada, že už nebude musieť tak často hrať dvojníčku. Má totiž záľubu v lakovaných nechtoch, ktoré v Merkelovej podobe nemohla mať.

Je však viac Merkelovej dvojníčok, v poradí č. 2 je kabaretná umelkyňa Marianne Schätzleová od Bodamského jazera. Spočiatku si ani nejako nevšimla svoju podobnosť, ale cez mnohých jej divákov pridala do svojho umeleckého programu aj úlohu Merkelovej a zožala úspech.


Zdroj