Bratislava 31. januára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)

Skupina Európskej investičnej banky (EIB), ktorá pozostáva z banky a Európskeho investičného fondu (EIF), poskytla vlani na Slovensku 631 mil. eur vo forme pôžičiek, záruk a vlastného imania

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke viceprezident Európskej investičnej banky (EIB) Vazil Hudák

V porovnaní s podporou EIB na Slovensku v roku 2017 to predstavuje nárast o 93 %. „Podarilo sa nám navýšiť financovanie o takmer sto percent,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii viceprezident Európskej investičnej banky Vazil Hudák.

EIF vyčlenil 14,4 mil. eur na tri operácie, ktoré mobilizujú 71 mil. eur. Časť financovania skupiny EIB bola v rámci investičného plánu pre Európu, tzv. Junckerovho plánu. Už od jeho vzniku od roku 2015 EIB poskytuje pôžičky zaručené Európskym fondom pre strategické investície (EFSI) a zároveň poskytuje aj poradenstvo prostredníctvom Európskeho centra investičného poradenstva (EIAH). Doteraz skupina EIB schválila na Slovensku projekty využívajúce záruky EFSI v hodnote 537 mil. eur.

Vlani podpora EIB smerovala najmä do oblasti dopravy, a to v sume 320 mil. eur. EIB je podľa Hudáka dlhodobým partnerom slovenských podnikov. Minulý rok sa poskytovanie pôžičiek banky určených pre podniky zameriavalo najmä na odvetvie energetiky. Banka poskytla pôžičku vo výške 60 mil. eur Slovenským elektrárňam, a to na podporu zvýšenia jadrovej bezpečnosti v jadrových elektrárňach. Tieto investície umožnili podľa Hudáka Slovenským elektrárňam plnenie svojich záväzkov vyplývajúcich z právnych predpisov EÚ a vnútroštátnych právnych predpisov a podporili bezpečnú prevádzku nízkouhlíkovej výroby elektrickej energie.

Banka v minulom roku poskytla aj pôžičku vo výške 60 mil. eur slovenskej plynárenskej spoločnosti SPP – distribúcia, a to na financovanie jej štvorročného investičného programu. Zahŕňa podľa Hudáka najmä výmenu starých plynovodných potrubí prevádzkovaných pod rôznymi tlakmi, obnovu regulačných staníc a aktualizáciu kľúčových informačných systémov a meracích zariadení v rôznych častiach Slovenska.

Malé a stredné podniky Európska investičná banka v spolupráci s partnerskými bankami podporila sumou 165 mil. eur. Odhaduje sa, že z pôžičiek EIB sa na Slovensku bude financovať celkovo 320 projektov malých a stredných podnikov a spoločností so strednou kapitalizáciou, ktorými sa podporí približne 233 tis. pracovných miest.

Čo sa týka plánov na tento rok, tak Hudák verí, že sa EIB podarí udržať mieru financovania na Slovensku na úrovni okolo 500 či 600 mil. eur. Prostriedky by mali podľa Hudáka smerovať do oblasti infraštruktúry, investície budú smerovať aj do zdravotníctva a energetiky, ale pôjde aj o rámcové financovanie teplárenských spoločností či podporu dopravy. „Záleží nám aj na rozvoji malých a stredných podnikov, budeme pokračovať v podpore projektov,“ skonštatoval Hudák.

Skupina EIB vlani podporila sumou viac ako 64 mld. eur investície v objeme 230 mld. eur v Európe a vo svete. Plán na tento rok je zhruba 63 mld. eur.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj