Košice 26. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Ďurčo)

Jedálne v základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice sú na novelu zákona o dotáciách na stravovanie pripravené

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Pre agentúru SITA to uviedla vedúca oddelenia školstva Alžbeta Matásová. „Už teraz sa v jedálňach stravuje vyše 74 % žiakov základných škôl. Naše školy sa dôsledne a zodpovedne pripravovali a sú na zvýšený počet stravníkov pripravené,“ uviedla Matásová.

V zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice je spolu 91 školských jedálni. Iba v jednej jedálni na ZŠ Staničná musia rozšíriť kapacity na 800 stravníkov, v iných sa iba doplnia počty miest pri stoloch. „Naše školské jedálne už približne tri roky za sebou modernizujeme, nahrádzame aj staré gastrozariadenia, ktoré nám pomôžu zvládnuť a od septembra uspokojiť zvýšené počty stravníkov. Poskytujeme školám finančné prostriedky aj na zabezpečenie elektronických systémov na kontrolu dochádzky žiakov a pravidelne monitorujeme stav prípravy k 1. septembru,“ uviedla Matásová.

„Vďaka projektu z Ministerstva práce sociálnych veci a rodiny si školy na výberovom konaním vybrali kuchárky a pomocné sily do kuchyne. V prípade škôl, ktoré úspešné neboli, počkáme na september, keď úrad práce hlási prísun nových pracovných síl, ale ich reálne potrebný počet budeme poznať až v septembri podľa skutočného počtu stravníkov,“ dodala.

Novela zákona o dotáciách na stravovanie detí materských a základných škôl platí od 1. januára pre škôlkarov a od 1. septembra pre deti základných škôl. Ide o dotáciu v hodnote 1,20 eura za obed na jedno dieťa. V zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice sú školy a školské zariadenia v druhom finančnom pásme. Na prvom stupni ZŠ stoji obed 1,15€ to znamená, že rodič nedopláca nič a na druhom stupni ZŠ je to 1,23€ kde rodič dopláca 0,03€, ktoré sa použijú výhradne na nákup potravín a výrobu jedál.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj