Londýn 11. apríla 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

O jedinej britskej národnej klinike zaberajúcej sa zdravotníckymi službami pre “transexuálov”, tzv. GIDS (Gender Identity Development Service – Zdravotnícke služby vývoja rodovej identity), vyšla na povrch nepríjemná pravda. Piati jej zamestnanci posledné dni plnia stránky zahraničných novín s tvrdým obvinením, že klinika robí na detských pacientoch experimenty so zmenou pohlavia. Informoval the Times 

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Päť bývalých zamestnancov kliniky pre transsexuálne osoby, pre the Times povedali, že klinika nesprávne diagnostikuje deti rodovou dysfóriou, čo je psychická choroba, pri ktorej sa jedinec identifikuje opačným pohlavím.

Všetci piati boli súčasťou personálu, ktorý určoval, či sa dieťaťu bude alebo nebude podávať hormonálna “liečba“, ktorá mala zabrániť vývoju puberty a mala následne začať zmenu pohlavia.

Kontroverzná klinika posiela čoraz viac detí na „vyliečenie“. V roku 2010, počet detí, ktoré podstúpili hormonálnu procedúru, bolo 94. Za posledný rok sa počet vyšplhal až na 2519, pričom namladšie dieťa malo iba 3 roky.

GIDS sa obvineniam bráni a popiera tvrdenia bývalých pracovníkov tvrdiac, že ich „liečby“ sú diagnostikované veľmi patrične a opatrne:

„Len za posledný rok sa zvýšil počet mladých ľudí, ktorí vyhľadávajú služby špecialistu. My a ďalší špecialisti po celom svete sa aktívne zapájame do výskumov s cieľom lepšie pochopiť potreby mladých ľudí.“ povedal hovorca kliniky pre the Times.

Pracoval som tam, aby som čo najviac detí uchránil

Z kliniky však údajne odišlo za posledné tri roky minimálne 18 zamestnancov a všetci z nich vyslovili obavy, že detskí pacienti nie sú správne diagnostikovaní.

Jeden z nich dokonca uviedol, že na klinike zotrvával len preto, aby čo najviac detí uchránil od hormonálnej transrodovej “liečby”.

Pre denník The Times uviedol: “Za posledné 2 roky som cítil, že v tejto práci ma už drží iba pocit, že príliš veľa detí je v nebezpečenstve. Bol som tam, aby som ochránil deti pred trvalým poškodením.”

Experti sa podľa Dailymail obávajú, že „liečby“ sú deťom podávané bez toho, aby skúmali dôvody, prečo je dieťa zmätené ohľadom svojej sexuality. Potvrdzuje to aj odborník z Oxfordu:

Oxfordský profesor Carl Heneghan uvádza, že liečba detí s pochybnosťami o svojej identite nie je nijak regulovaná a stala sa živým experimentom na deťoch, pričom mnohé diagnózy, ktoré končia hormonálnou zmenou, nie sú podložené žiadnymi dôkazmi.

 Vo februári lekári na tejto klinike vyslali varovanie, že mladí pacienti sú pravdepodobne vystavovaní dlhodobému poškodeniu kvôli nátlaku lobbistických skupín a pomýleným rodičom.

Bývalý personálny manažér kliniky, David Bell, prezradil, že deti chápu transsexuálnu identitu ako riešenie na mnohé problémy ako je zneužívanie v rodinách, strata blízkej osoby a homofóbia. Psychoanalytik a bývalý riaditeľ kliniky Dr. Marcus Evans, ktorý vo februári odstúpil z vedenia, vyslovil obavy, že lekári na klinike sa len utiekali k rýchlym riešeniam a ponúkali rodičom a deťom zmenu pohlavia bez akéhokoľvek pokusu dieťa reálne liečiť.

Branislav Zaujec


Zdroj