Bratislava 14. februára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)

Situácia v slovenskom agrosektore nie je po dlhodobom zanedbávaní zo strany predchádzajúcich vlád jednoduchá, no zlepšuje sa. Zhodli sa na tom vo štvrtok na spoločnom stretnutí s premiérom Petrom Pellegrinim a ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou zástupcovia Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS)

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke zľava predseda Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností Milan Mišánik, prezident Potravinárskej komory Slovenska Daniel Poturnay, hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Vladimír Machalík, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná, predseda Agrárnej komory Slovenska Arpád Mészáros a predseda Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska Ján Jelen

Zlepšenie situácie v agrosektore má podľa rady zabezpečiť dôsledná komasácia pôdy, ktorá bola na stretnutí prisľúbená vládou, peniaze z osobitného odvodu pre obchodné reťazce, zriadenie rizikového fondu, či dosadenie zástupcu RPPS do Rady Slovenského pozemkového fondu (SPF).

“Téma agropotravinárstva sa dostala na Slovensku do popredia, pretože takéto stretnutie nie je zvyčajné. Riešili sme na ňom použitie odvodu z reťazcov, riešenie sucha, zriadenie rizikového fondu, podporu agropotravinárstva, rozšírenie Rady SPF, rozšírenie komoditných radov z 13 na 14 či prijatý zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, ktorí všetci zúčastnení ocenili,” spresnila po stretnutí ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Podľa ministerky však boli na stretnutí najdôležitejšou témou pozemkové úpravy. “Pre poľnohospodárov samotných aj pre iné odvetvia je to kľúčová téma. Premiér aj vláda sa stotožňuje s tým, že sú témou, ktorá rozmotá niekoľko problémov, ktoré vznikli na pôde. Opatrenia na riešenie pozemkových úprav vláda predstaví v krátkom čase. Na prípravu významného dokumentu, ktorý ich bude riešiť, sme si vyčlenili dva mesiace. Pozemkové úpravy cez eurofondy skončia, a tak sa vláda SR musí zaručiť, že tieto prostriedky zabezpečí sama. Komplet úpravy budú trvať na Slovensku 10 možno 20 rokov,” konštatovala Matečná.

Podpredseda Agrárnej komory Slovenska Arpád Mészáros označil súčasný stav pozemkových úprav na Slovensku za marazmus, ktorý musí byť vyriešený čo najskôr. “Nás ako komoru samozrejme najviac zaujímali pozemkové úpravy. Tie nemôžu ostať v marazme, v akom sa nachádzajú. Poistné udalosti sú pre nás tiež dôležitou témou. Na odškodnenie sucha za rok 2017 pre farmárov príde k výplate do pol roka. Farmári, ktorí chceli predísť škodám opatreniami, budú zvýhodnení. Taký sme dostali prísľub od agrorezortu,” povedal Arpád Mészáros.

Komasácia pôdy je podľa predsedu Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska (ZVPAS) Jána Jelena najväčším problémom agrosektoru Slovenska. “Pozemkové úpravy môžu trvať rok, dva alebo dvadsať. Doteraz sme od vzniku samostatného Slovenska urobili len 5-percentnú komasáciu. Vlastnícko-užívateľské vzťahy nie sú u nás vyriešené. Sľubovaná kompletná digitalizácia Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) by mohla pomôcť. Keď doriešime komasáciu, nebudeme potrebovať poznať pojmy ako krížová kontrola, či spory s pôdou. V budúcnosti musíme agropolitiku SR nastaviť výrazne inak ako doteraz,” priblížil Jelen.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) ocenila prijaté zmeny v slovenskom agropotravinárstve za posledného 1,5 roka. “Požiadavka od agropotravinárov bola podporiť náš sektor. Sme radi za to, že prezident podpísal zákon o tzv. zelenej nafte. Ocenili sme aj to, že v priebehu jedného roka sme riešili problémy v agrosektore SR s premiérom aj podpredsedníčkou vlády. Chceme, aby každá vláda v budúcnosti, riešila komasáciu pôdy. Chceme tiež zriadiť register žiadateľov o priame platby a privítali by sme splnenie prísľubu premiéra o zástupcu RPPS v pozemkovom fonde, o čom sa už rokuje v NR SR. Situácia v agrosektore nie je jednoduchá, no chceme ju riešiť,” povedal predseda SPPK Emil Macho.

Účastníci stretnutia na ministerstve pôdohospodárstva, ktorí tvorili cez zástupcov RPPS až 95 % obhospodarovateľov pôdy a 75 % výrobcov potravín na Slovensku, sa vo štvrtok zhodli, že zanedbávaný bol od vzniku SR najmä potravinársky sektor. “Potravinársky priemysel bol v predchádzajúcich rokoch prakticky odtrhnutý od dotácií. Dnes vyvážame suroviny mimo SR a dovážame potraviny, ktoré by sme mohli vyrobiť aj u nás. Potravinársky priemysel je v agrosektore najslabším článkom. Sme radi, že premiér aj vicepremiérka označili potravinárstvo za dôležité, ktoré potrebuje výraznejšiu podporu,” uzavrel prezident Potravinárskej komory Slovenska Daniel Poturnay.


Zdroj