Bratislava 13. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš)

Mláďatá sokola myšiara, ktorý často hniezdi aj v mestách, v súčasnosti vylietajú z hniezda, učia sa lietať a môžu pristáť i na balkónoch či parapetách slovenských sídlisk

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke mláďa sokola myšiara

„Po opustení hniezda sú ešte slabé, nedokážu dobre lietať. Často sadnú tam, kde sa unavia – vo dvore, na múriku, na parapete či balkóne. Potrebujú si oddýchnuť a načerpať energiu, kým opäť odletia. Niekedy to môže trvať aj viac dní. Dospelý pár by mal nelietajúce mláďatá prikrmovať tam, kde sa rozhodli pristáť,“ vysvetlil Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku. Dodal, že ak je mláďa vitálne, bez zranení a vyzerá byť v poriadku, treba ho nechať na pokoji. Ak je na zemi, je možné ho vyložiť na vyvýšené miesto, do tieňa a bezpečia pred mačkami či psami. Ak je mláďa apatické či zranené, treba kontaktovať odborníkov zo Štátnej ochrany prírody, Ochrany dravcov na Slovensku, alebo iného združenia. „Jedince nekŕmte a neodnášajte z miesta nálezu bez porady s odborníkmi, správnym postupom im môžete zachrániť život,“ zdôraznil Slobodník.

Sokol myšiar, nazývaný aj poštolka alebo pustovka, je najčastejším dravcom na Slovensku, často hniezdi v mestách a obciach. Vlastné hniezdo si nestavia, využíva kvetináče, rímsy, otvory, zákutia. „Ľudia sú zo sokolov posedávajúcich na svojich parapetoch zmätení, volajú a píšu nám, čo majú robiť. Tento rok je prípadov viac ako inokedy, pretože vysoký stav drobných hlodavcov umožnil hniezdiť viacerým párom a odchovať vyšší počet mláďat,“ informovala Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku. Tento rok ž organizácia eviduje zatiaľ viac ako 60 hniezd tohto sokola z dvoch desiatok miest a obcí.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj