Bratislava 2. februára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Domáci tenista Martin Kližan prehral za 104 minút 6:7 (4), 4:6 s Denisom Shapovalovom v sobotňajšom súboji singlových jednotiek tímov v rámci bratislavského súboja Slovensko – Kanada v kvalifikačnom stretnutí o postup na finálový turnaj Davisovho pohára 2019 tenisových reprezentačných družstiev mužov (1. – 2. februára)

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke kanadský daviscupový reprezentant Denis Shapovalov podáva ruku Slovákovi Martinovi Kližanovi po výhre v kvalifikácii o postup na finálový turnaj Davisovho pohára v tenise Slovensko – Kanada v Bratislave 2. februára 2019

Priebežný celkový stav na antuke pod zatiahnutou strechou AXA arény NTC je 2:2. Hostitelia Martin Kližan a Filip Polášek zvíťazili 3:6, 7:5, 6:3 nad kanadským párom Félix Auger-Aliassime, Denis Shapovalov vo štvorhre na úvod záverečného druhého dňa programu. O celkovom víťazovi a postupujúcom do Madridu rozhodne až záverečná dvojhra.

“Verím, že po dnešnom zápase skončia debaty o tom, či dokážem hrať na antuke. Bol to zápas vysokej tenisovej úrovne. Potrebovali sme tento bod a som rád, že som ho získal. Fyzicky to bol náročný zápas, určite pre nás oboch. Avšak, stúpajúci adrenalín mi pomohol. Rovnako som rád, že som to zvládol aj mentálne. Félixa čaká náročný zápas. Verím mu, no je to rozhodujúca dvojhra a tlak bude o to väčší. Hlavne však ide o to, aby si to ako tenista užil bez ohľadu na výsledok,” uviedol po stretnutí víťazný Shapovalov.

Hneď v úvodnom geme prvého setu čelil Shapovalov brejkbalu, dokázal ho však odvrátiť. Vo štvrtej hre mal pre zmenu výhodu brejkbalu kanadský tenista, Kližan zahral v rozhodujúcom momente úder do “autu” a poslal Kanaďana do vedenia 3:1. V nasledujúcej hre Shapovalov na podaní potvrdil zisk súperovho podania a viedol už 4:1. Za stavu 5:3 išiel Kanaďan podávať na víťazstvo v prvom dejstve, nepremenil ani jeden z troch setbalov. Naopak, Kližan využil šancu na brejk a zobral si naspäť stratený servis. Slovák potom v ďalšej hre dokázal vyrovnať na 5:5 a to aj napriek tomu, že súperovi ponúkol ďalšie dva setbaly. O osude prvého dejstva musel rozhodnúť až tajbrejk. V skrátenej hre uspel Shapovalov výsledkom 7:4.

Do stavu 4:4 v druhom sete nevideli diváci ani jeden brejkbal. Obaja súperi si poctivo strážili svoj servis. V ôsmej hre dokázal Shapovalov na podaní otočiť nepriaznivé skóre 0:30 a štyrmi získanými bodmi za sebou vyrovnal na 4:4. V deviatej hre sa Shapovalov ako prvý v druhom sete dostal k príležitostiam na brejk, tretiu z nich dokázal využiť a za stavu 5:4 išiel podávať na víťazstvo v zápase. Pri svojom podaní premenil Kanaďan druhý mečbal a získal pre svoj tím druhý bod.

Po piatkových dvojhrách bol stav nerozhodný, presadili sa singlové jednotky oboch tímov. Najprv Denis Shapovalov zdolal domácu dvojku Filipa Horanského 6:4, 7:5 a potom si Martin Kližan poradil s kanadskou dvojkou Félixom Augerom-Aliassimom 7:5, 6:3. V sobotu sa ešte uskutoční aj záverečná dvojhra Norbert Gombos – Felix Auger-Aliassime.

V minulosti Slovensko odohralo s Kanadou jediné daviscupové stretnutie. V roku 1997 triumfovali Slováci v Montreale a zabezpečili pre svoju krajinu prvýkrát postup do svetovej skupiny. O víťazstvo 4:1 sa vtedy dvoma bodmi zaslúžil súčasný kapitán SR Dominik Hrbatý, rovnako dva body pridal aj Karol Kučera.

V rámci reformy súťaže sa vo februárovom kvalifikačnom kole predstaví v súbojoch o postup na koncoročný turnaj 24 mužstiev. Dvanásť víťazných tímov sa pridá k štyrom semifinalistom tohtoročnej edície (Francúzsko, Chorvátsko, Španielsko a USA) a držiteľom dvoch voľných kariet (Argentína a Veľká Británia). Týchto osemnásť národných výberov sa zúčastní na koncoročnom finálovom turnaji, ktorý sa uskutoční 18. až 24. novembra 2019 v Madride.

Stav kvalifikačného stretnutia o postup na finálový turnaj Davisovho pohára 2019 tenisových reprezentačných družstiev mužov:

SLOVENSKO – KANADA 2:2 po I. sobotňajšej dvojhre


(1. – 2. februára, Bratislava, antuka pod zatiahnutou strechou v AXA aréne NTC)

Sobota – dvojhra:


Martin Kližan – Denis Shapovalov 6:7 (4) 4:6 za 104 minút

Doterajšie výsledky:

Piatok – dvojhry:


Filip Horanský – Denis Shapovalov 4:6, 5:7 za 81 minút


Martin Kližan – Félix Auger-Aliassime 7:5, 6:3 za 95 minút


Sobota – štvorhra:


Martin Kližan, Filip Polášek – Félix Auger-Aliassime, Denis Shapovalov 3:6, 7:5, 6:3

Zostávajúci program:


Sobota – dvojhra:


Norbert Gombos – Félix Auger-Aliassime

Kádre:

SLOVENSKO


Martin Kližan (38. vo svetovom rebríčku ATP vo dvojhre, 231. vo štvorhre)


Norbert Gombos (255. / 422.)


Filip Horanský (219. / 648.)


Igor Zelenay (- / 66.)


Filip Polášek (- / 148.)


Kapitán: Dominik Hrbatý

KANADA


Denis Shapovalov (25. / 302.)


Felix Auger-Aliassime (106. / 371.)


Peter Polansky (121. / 127.)


Hrajúci kapitán: Frank Dancevic (329. / 411.)


Zdroj