Skopje 10. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)

Severné Macedónsko premenovalo svoj národný futbalový štadión, pôvodne pomenovaný po starovekom panovníkovi Filipovi II. Macedónskom, na Arénu Tošeho Proeského. Podľa agentúry AFP je daný krok poctou dohode o zmene názvu krajiny, ktorú táto balkánska krajina nedávno podpísala s Gréckom

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke macedónsky národný futbalový štadión

Na základe tejto dohody, ktorou sa ukončili dlhoročné spory o názov a kultúrno-historické dedičstvo Macedónska, sa Skopje zaviazalo, že krajina prijme nový oficiálny názov Severné Macedónsko, čím sa odlíši od rovnozvučnej susednej gréckej provincie Makedonia.

Skopje zároveň v utorok oznámilo, že premenuje štadión, na ktorom hrá národný futbalový tím, po macedónskom popovom spevákovi Tošem Proeskom, ktorý v roku 2007 ako 26-ročný zahynul pri automobilovej havárii v Chorvátsku.

“Rozhodli sme sa premenovať Štadión Filipa II. na Národnú arénu Tošeho Proeského. Ide o osobnosť, ktorá zanechala hlbokú stopu v macedónskej i regionálnej histórii,” uviedol macedónsky premiér Zoran Zaev.

Danému kroku pred zavŕšením zmienenej dohody predchádzali dve podobné gestá – vynechanie Alexandra Veľkého z názvu letiska a diaľnice.

Desiatky rokov trvajúci diplomatický konflikt bol sčasti živený obavami Grécka, že Skopje si nárokuje na hrdinské postavy Alexandra Veľkého (356-323 pred n.l.) a jeho otca Filipa II. Macedónskeho (382-336 pred n.l.).

Predchádzajúca vláda v Skopje priliala olej do ohňa, keď nechala vztýčiť v hlavnom meste sochy oboch zmienených panovníkov a poverila vypracovať učebnice, ktoré zahmlievali grécky pôvod starovekých Macedónčanov.

Na základe prelomovej dohody musí Severné Macedónsko zrevidovať pamiatky, ktoré čerpajú z dejín antického Grécka. Zaev pre AFP uviedol, že na niektorých lokalitách budú osadené kovové tabuľky “objasňujúce históriu daných miest”.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj