Soul 27. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:Maxpixel)

Severná Kórea vyzvala vo štvrtok Južnú Kóreu, aby sa prestala miešať do jej rokovaní s USA, respektíve, aby sa prestala snažiť zohrávať v nich úlohu sprostredkovateľa. S odvolaním sa na vyhlásenie severokórejského ministerstva zahraničných vecí o tom informovali agentúry AP a AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Severokórejský rezort diplomacie tiež zopakoval svoju požiadavku, v súlade s ktorou musia USA do konca decembra vypracovať obojstranne prijateľné návrhy zamerané na záchranu jadrových rokovaní s KĽDR. Vyhlásenie ministerstva bolo podľa agentúry AP zjavným vyjadrením nevôle Pchjongjangu so Soulom i Washingtonom v súvislosti s pozastavenými rokovaniami. Rezort v ňom tiež uviedol, že KĽDR pri jednaní z USA “nikdy nepôjde cez” Južnú Kóreu.

Severokórejské ministerstvo označilo za lživé nedávne vyjadrenia juhokórejských predstaviteľov, vrátane tamojšieho prezidenta Mun Če-ina, tvrdiacich, že medzikórejské rokovania momentálne prebiehajú prostredníctvom viacerých kanálov. Mun Če-in okrem zmieneného v stredu povedal, že severokórejskí a americkí predstavitelia vedú “zákulisné rokovania” o príprave tretieho summitu vodcu KĽDR Kim Čong-una s prezidentom USA Donaldom Trumpom.

KĽDR takéto vyjadrenia skritizovala len dva dni pred tým, než americký prezident Donald Trump navštívi Južnú Kóreu, kam pricestuje zo summitu G20 v japonskej Osake.

Rozhovory Washingtonu s Pchjongjangom o denuklearizácii sú pozastavené od februárového summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom, ktorý sa vo vietnamskom Hanoji skončil predčasne a bez vzájomnej dohody, keď sa obaja lídri rozišli v otázke ukončenia severokórejského jadrového programu.

Práve Trumpova nadchádzajúca návšteva Južnej Kórey podnietila špekulácie o jeho ďalšom možnom stretnutí s Kimom, či aj trilaterálnom summite s ním i Munom. Samotný americký prezident však poprel, že by sa so severokórejským vodcom počas tejto cesty stretol, pripomenula AFP.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj