Soul 24. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Minh Hoang)

Rozhovory Severnej Kórey so Spojenými štátmi o jadrovom odzbrojení nebudú pokračovať, kým administratíva prezidenta Donalda Trumpa neupustí od svojho jednostranného presadzovania požiadaviek. Uviedla to v piatok agentúra AP s odvolaním sa na severokórejskú oficiálnu tlačovú agentúru KCNA

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Kim Čong-un

Tá priniesla vyjadrenie nemenovaného hovorcu severokórejského ministerstva zahraničných vecí, ktorý USA obvinil, že svojimi jednostrannými a neprijateľnými požiadavkami úmyselne spôsobili stroskotanie februárového summitu Trumpa so severokórejským lídrom Kim Čong-unom.

“Kým Spojené štáty neupustia od súčasného spôsobu uvažovania a neprídu s novým spôsobom uvažovania, dialóg medzi KĽDR a USA sa nikdy neobnoví a vyhliadka na vyriešenie jadrovej otázky bude veľmi nejasná,” píše sa vo zverejnenom stanovisku.

Washington zase označil za príčinu stroskotania summitu prehnané požiadavky Severnej Kórey, pokiaľ ide o uvoľnenie sankcií voči tejto krajine výmenou za opatrenia smerujúce k odzbrojeniu.

Kim odvtedy vyhlásil, že v súvislosti s dohodou má Trumpova administratíva do konca tohto roka predložiť obojstranne prijateľné požiadavky.

Prvý summit Trump-Kim sa konal vlani júni v Singapure. Podarilo sa na ňom dohodnúť všeobecne formulovaný prísľub denuklearizácie Kórejského polostrova, celý proces sa však neskôr zasekol na otázke, ako tento ambiciózny cieľ reálne dosiahnuť.

Druhý summit Trump-Kim, ktorý sa konal 27. a 28. februára vo vietnamskej metropole Hanoj, sa skončil predčasne. Americký prezident podľa vlastných slov rokovania opustil vo chvíli, keď severokórejský vodca žiadal úplné zrušenie amerických sankcií voči KĽDR.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj