New York 11. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Korean Central News Agency/Korea News Service)

Severná Kórea, ktorá je vystavená radu sankcií zo strany OSN, ilegálne dováža čoraz viac ropy, pričom pokračuje aj v importe ďalších sankcionovaných tovarov vrátane luxusných vozidiel, alkoholu či robotických systémov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Kim Čong-un

Uvádza sa to vo výročnej správe, ktorú v pondelok predložila expertná skupina Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku, poverená monitorovaním dodržiavania sankcií. V utorok zo správy citovala tlačová agentúra AFP.

V roku 2017 boli na Pchjongjang uvalené série medzinárodných sankčných opatrení, ktoré obmedzujú jeho dovoz ropy a zakazujú vývoz uhlia, rýb a textilu so zámerom prinútiť krajinu, aby zastavila svoje programy jadrového výskumu a vývoja balistických zbraní.

Sankcie sa však ukázali ako neúčinné.

Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) napriek dvom mediálne ostro sledovaným summitom svojho vodcu Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa pokračuje vo vývoji zbraňového arzenálu, tvrdia analytici.

Vyjednávania medzi Pchjongjangom a Washingtonom sa dostali do patovej situácie v súvislosti s otázkou stiahnutia sankcií a v súvislosti s tým, čoho by sa KĽDR bola ochotná za to vzdať.

Krajina tiež v rozpore so sankciami OSN pokračuje „v prístupe k medzinárodným bankovým kanálom, najmä prostredníctvom tretích strán“, uvádza sa v predmetnej správe.

Čína, ktorá je napriek sankciám často podozrievaná z pomáhania KĽDR, ústami svojho veľvyslanca pri OSN vyhlásila, že „vždy verne a seriózne plnila svoje medzinárodné záväzky“.

Čína spolu s Ruskom koncom vlaňajška predložili rezolúciou, ktorá by umožnila uvoľniť určité sankcie voči KĽDR, obzvlášť zákazy týkajúce sa rybolovu a textilného priemyslu.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj