Soul 26. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/South Korea Presidential Blue House/Yonhap)

Severná a Južná Kórea v stredu symbolicky otvorili projekt obnovenia železničných a cestných spojení medzi oboma krajinami. Samotná výstavba sa však nemôže začať, pokým budú platiť sankcie týkajúce sa severokórejského jadrového a raketového programu. Informovala o tom agentúra Reuters

Na snímke severokórejský vodca Kim Čong-un (vpravo) a juhokórejský prezident Mun Če-in (vľavo)

Obe strany sa v rámci uvoľňovania svojich vzťahov v októbri dohodli, že slávnostne otvoria práce na opätovnom spojení svojich železníc a ciest, oddelených od kórejskej vojny z rokov 1950-53.

Na stredajšiu ceremóniu na stanici Panmun v severokórejskom pohraničnom meste Kesong doviezol osobitný vlak 100 juhokórejských činiteľov, politikov i členov rodín, ktoré vojna vyhnala z domovov.

Zúčastnila sa na nej aj 100-členná delegácia zo Severnej Kórey, ako aj predstavitelia OSN, Číny, Ruska a Mongolska, vyplýva z oznámenia juhokórejského ministerstva pre zjednotenie.

Spojené štáty a Bezpečnostná rada OSN ceremóniu podľa Soulu podporili, výstavbe v rámci projektu však bránia sankcie, ktoré blokujú dodávky potrebného materiálu.

“Musíme urobiť ešte veľa vecí, kým začneme výstavbu,” povedala juhokórejská ministerka dopravy Kim Hjon-mi s tým, že obe strany budú uskutočňovať ďalšie spoločné prieskumy a projektové práce ešte jeden alebo dva roky.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj