Bratislava 3. januára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)

Sestry a pôrodné asistentky nie sú prizývané do diskusií k závažným otázkam, ktoré sa ich priamo či nepriamo dotýkajú. Agentúru SITA o tom informovala Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA). Podľa nich sa prijímajú zásadné rozhodnutia a zmeny zákonov cez tzv. “prílepky” bez odbornej diskusie, bez možnosti vyjadriť sa a ovplyvniť rozhodnutia

Na snímke prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová

Podľa komory aj napriek tomu, že sa združeniu v roku 2018 podarilo participovať na mnohých zmenách legislatívy týkajúcich sa ošetrovateľstva a pôrodnej asistencie, nepodarilo sa im presvedčiť zákonodarcov, Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) a niektorých zamestnávateľov, že nie každá zmena, ktorú podporujú, je založená na racionálnom a odbornom posúdení. Ide napríklad o premenovanie zdravotníckeho asistenta na tzv. praktickú sestru.

Ďalej ide o nekoncepčnú úpravu miezd nedostatkových povolaní (sestra a pôrodná asistentka), ktoré nie sú ani na úrovni priemernej mzdy v národnom hospodárstve. “Nepodarilo sa nám zobudiť MZ SR natoľko, aby vytvorili podmienky na prijatie väčšieho počtu študentov ošetrovateľstva a zainvestovali viac peňazí do ich štúdia, rovnako ako to vláda urobila u študentov medicíny,” napísala komora vo svojom stanovisku.

SKSaPA vníma pozitívne, že sa im v roku 2018 po dlhšom úsilí a mnohých rokovaniach podarilo dostať do pozornosti tému nedostatku sestier a pôrodných asistentiek.

“Navrhli sme základné možnosti riešenia tohto problému, potreby noriem, ktoré by upravili a sprehľadnili kompetencie sestier a pôrodných asistentiek s príslušnou zodpovednosťou, navrhli sme indikačné kritériá na poskytovanie ošetrovateľskej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb a predpisovanie zdravotníckych pomôcok sestrou a PA,” uviedli. Zástupcovia organizácie sa aktívne podieľajú na projektoch ministerstva zdravotníctva, ktoré riešia spolu s viacerými odborníkmi v zdravotníctve.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj