Suchumi 26. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

Súčasný abcházsky separatistický líder Raul Chadžimba a opozičný politik Alchaz Kvicinija postúpili po nedeľňajších prezidentských voľbách do druhého kola, ktoré sa podľa tamojšej legislatívy musia uskutočniť do dvoch týždňov. Chadžimba obsadil v prvom kole prvé miesto a Kvicinija, šéf strany Amcachara, druhé, informovala v pondelok tlačová agentúra TASS

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Percentuálne výsledky volieb oznámi volebná komisia neskôr na tlačovej konferencii. Na hlasovaní o novom prezidentovi Abcházska, ktoré sa spolu s regiónom Južné Osetsko v roku 2008 odtrhlo od Gruzínska a vyhlásilo suverenitu, mohlo zúčastniť 116.000 zaregistrovaných voličov. Otvorených bolo 152 volebných miestností. Podľa tlačovej agentúry Interfax sa druhé kolo uskutoční 8. septembra.

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová voľby odsúdila. “Abcházske úrady dnes uskutočňujú de facto ilegálne prezidentské voľby. Gruzínsko odmieta tento predstieraný proces ako ďalšie porušenie našej štátnej suverenity,” napísala Zurabišviliová v nedeľu na sociálnej sieti Twitter.

Voľby, ktoré v Abcházsku uskutočnili Ruskom podporovaní separatisti, ako aj predošlé voľby v prevažne rusky hovoriacom Južnom Osetsku, odsúdila ako protizákonné tiež skupina vyše desiatich západných krajín, pripomína stanica Slobodná Európa.

“Neuznávame legitimitu ani výsledky tzv. prezidentských volieb, ktoré sa konali 25. augusta 2019 v gruzínskom regióne Abcházsko z iniciatívy tamojších de facto úradov. Znovu opakujeme našu plnú podporu pre územnú celistvosť a suverenitu Gruzínska v jeho medzinárodne uznaných hraniciach,” uvádza sa v pondelkovom spoločnom vyhlásení danej skupiny, ktorá zahŕňa Britániu, Kanadu a Spojené štáty.

Južné Osetsko usporiadalo 9. júna parlamentné voľby, ktoré takisto mnoho západných krajín označilo za nelegitímne.

Rusko spolu s hŕstkou ďalších členských krajín OSN uznalo nezávislosť Abcházska a Južného Osetska po päťdňovej vojne, ktorú viedlo s Gruzínskom v auguste 2008. Konflikt vyústil do vojenského obsadenia oboch separatistických regiónov a Moskva si v oboch dosiaľ ponecháva svoje sily.

Voľby v Abcházsku, kde je prezident volený na päť rokov, budú uznané miestnymi úradmi za platné, ak sa na nich zúčastnilo najmenej 50 percent oprávnených voličov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj