Senohrad a okolie oslobodili pred 74 rokmi, značný podiel na tom mali Rumuni

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Senohrad/Lešť 15. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:Ozbrojené sily SR Facebook)

Oslobodenie obce Senohrad v okrese Krupina vo februári 1945, a tiež územia, na ktorom dnes stojí Centrum výcviku Lešť, si v piatok pripomenuli pietnym podujatím tamojší obyvatelia spolu so zástupcami Ministerstva obrany SR a Veľvyslanectva Rumunskej republiky na Slovensku

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke pamätná tabuľa

Ako uviedla starostka Senohradu Oľga Bartková, boje o obec trvali šesť týždňov a padlo počas nich desať obyvateľov dediny. “Ako sa píše v obecnej kronike, ako prví vstúpili v ranných hodinách 26. februára 1945 do obce rumunskí vojaci,” povedala TASR. Pri oslobodzovaní územia, ktoré dnes zaberá výcvikový priestor Lešť i neďaleký Senohrad, zahynulo približne 560 Rumunov.

Pri oslobodzovaní celého územia Česka a Slovenska padlo až 34.500 vojakov Rumunska. Podstatná časť z tých, ktorí zahynuli na Slovensku, je pochovaných na cintoríne vo Zvolene (asi 10.400).

Pietna spomienka pri príležitosti 74. výročia oslobodenia sa v piatok uskutočnila aj pri pamätníku v neďalekom Centre výcviku Lešť – Oremovom Laze.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj