Praha 27. februára 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

Pri prerokovaní návrhu KSČM na zdanenie finančných náhrad cirkvám sa tri najsilnejšie senátne kluby ODS, STAN a KDU-ČSL a nezávislých chystajú prijať uznesenie, ktorým zákon odsúdia. Aj keď senátori zákon odmietnu, v Snemovni najskôr prejde, pretože zdanenie podporujú ÁNO, ČSSD a komunisti, ktorí prijatím zákona podmienili toleranciu vláde. Informácie priniesol portál idnes.cz

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

V Snemovni za zákon hlasovali poslanci z ANO, ČSSD, KSČM a SPD, ostatné strany so zdanením náhrad cirkvám nesúhlasili.

Schválenie zákona predstavuje podľa ODS, KDU-ČSL aj STAN porušenie základných princípov právneho štátu. Podľa nich zákon takmer určite skončí na Ústavnom súde.

Predseda klubu KDU-ČSL Petr Šilar povedal, že ak Snemovňa prehlasuje Senát, jeho strana ústavnú sťažnosť iniciuje.

Podľa predsedu klubu ODS Miloša Vystrčila pripravené senátne stanovisko potvrdzuje, že Senát je ochranca právneho štátu a základných princípov a prijatím zákona by štát porušil svoje slovo a tým by dal najavo, že nie je možné sa na štát spoľahnúť.

“Protiústavnosť vidím hlavne a dominantne v tom, že návrh narúša právo legitímnej dôvery tých, ktorí majú peniaze prijímať na základe uzatvorených zmlúv,” povedal Zdeněk grófom, senátor z klubu STAN, pripomenul tiež, že zákon zasahuje do zmlúv uzatvorených medzi vládou a cirkvami.

Klub ANO sa podľa predsedníčky klubu Zdenky Hamousovej domnieva, že by náhrady mali podliehať zdaneniu a zároveň očakávajú, že záležitosť skončí na Ústavnom súde.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj