Londýn 30. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alastair Grant)

Londýnsky hasičský zbor (LFB) vyjadril „sklamanie“ zo záverov správy z vyšetrovania ničivého požiaru vežiaka Grenfell Tower, ktorý si v júni 2017 vyžiadal 72 životov. Podľa správy zverejnenej v stredu sa hasičský zbor dopustil „systémových zlyhaní“. Informovala o tom agentúra DPA

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke požiar Grenfell Tower

Autori zhruba 1000-stranovej vyšetrovacej správy ocenili mimoriadne hrdinstvo a nasadenie jednotlivých zasahujúcich hasičov, avšak kritizovali celkovú reakciu LFB na mohutný požiar zo 14. júna 2017. Nedostatky sa týkali evakuácie, riadenia a komunikácie.

„Oceňujeme uznanie odvahy, odhodlania a statočnosti hasičov v tú noc,“ vyhlásila šéfka LFB Dany Cottonová. Dodala však, že LFB je sklamaný z kritiky jednotlivých zamestnancov hasičského zboru, ktorí sa snažili zachrániť životy ľudí za absolútne bezprecedentných okolností a nepredstaviteľných podmienok.

Šéf vyšetrovacieho tímu Martin Moore-Bick uviedol, že velitelia zásahu neboli vyškolení na rozpoznanie požiaru v plášti výškovej obytnej budovy a neabsolvovali ani výcvik zameraný na to, ako takýto požiar uhasiť. Podľa jeho slov neexistoval nijaký záložný plán evakuácie a LFB zlyhal, keď nezrušil príkaz zostať na mieste v čase, keď boli schody ešte priechodné. „Ak by tak urobili, mohlo by sa zachrániť viac ľudských životov,“ dodal.

Druhá fáza vyšetrovania skontroluje samotnú budovu vrátane vonkajšieho obloženia a zodpovednosť miestnej a ústrednej vlády. Požiar vznikol podľa správy v dôsledku „elektrického skratu vo veľkej chladničke s mrazničkou“, ktorá sa nachádzala na štvrtom podlaží 24-poschodového vežiaka. K rýchlemu rozšíreniu plameňov ale prispelo vonkajšie obloženie budovy.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj