Bratilsava 12. apríla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA-Martin Medňanský)

Podpredseda Európskej komisie pre energetickú únii Maroš Ševčovič prehovoril v rozhovore pre RIA Novosti o tom, čo si myslí o vyhliadkach na úspech trojstranných rokovaní o plyne medzi Európskou komisiou, Ukrajinou a RF, o možnosti dosiahnutia dohody o dlhodobom tranzite ruského modrého paliva cez Ukrajinu do krajín EÚ a tiež o osude Severného prúdu 2

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Maroš Šefčovič

Podľa Ševčovič vytvorili dodatky k plynovej smernici právnu zrozumiteľnosť ohľadom všetkých nových plynovodov pre EÚ.

“Netýka sa to špeciálne Severného prúdu. Chcem opakovať, že sme navrhli mandát na rokovania o medzivládnej dohode medzi EÚ a Ruskom (pozn. O vytvorenie špeciálnej právnej základne pre činnosť Severného prúdu 2). Keďže aj s ohľadom na túto právnu zrozumiteľnosť (zo zmien plynovej smernice) budeme mať stále tri alebo viac systémov (pozn. Platných po ceste Severného prúdu 2), ruského a hospodárskych priestorov takýchto krajín, ako Dánsko a Švédsko, tiež v nemeckých výsostných vodách platí legislatíva EÚ. Máme teda rôzne právne systémy. Preto sme pôvodne navrhli rokovania medzi EÚ a Ruskom, na ktorých by sme mohli posúdiť všetky tieto otázky. Súčasťou tohto mandátu (pozn. O ktorý Európska komisia požiadala Radu Európy) bola možnosť prerokovania všetkých aspektov Severného prúdu 2 a tiež dlhodobého tranzitu cez Ukrajinu. ”

Šefčovič spresnil, že nemecký regulátor bude prvým adresátom, ktorý má zhodnotiť projekt. “Možno si pamätáte na situáciu s plynovodom Opal. Európska komisia mala vysloviť svoje rozhodnutie, ktoré muselo byť splnené, a tiež nakoniec bolo. Otestoval ho dokonca Európsky súd, a schválil. Tu by to podľa mňa mohlo byť rovnaké. Preto si aj naďalej myslím, že by najlepším variantom boli rokovania (pozn. O medzivládnej dohode) a vyvážené rozhodnutia, ktoré by boli prijateľné pre Rusko, Ukrajinu a Európsku úniu,” myslí si bývalý prezidentský kandidát.

Šefčovič mal ale problémy s odpoveďou na otázku o vybavení medzivládnej dohody medzi RF a EÚ o pravidlách platných pre celý plynovod.

“Nevieme, ako by mohol vyzerať dotaz (pozn. Prevádzkovateľskej spoločnosti Severného prúdu 2 ohľadom výnimiek) nemeckému regulátorovi, tiež vieme, že pokračujú diskusie, minimálne s Dánskom. To všetko bude závisieť na formuláciách, na postoji nemeckého regulátora. Máte ale pravdu, pre morské plynovody vo výsostných vodách krajín EÚ musia platiť pravidlá plynovej smernice. Bude to východiskový bod. Európska komisia to potom má (pozn. V závislosti na dotaze o výnimkách a na postoji nemeckého regulátora) zhodnotiť a schváliť rozhodnutie, ktoré musia byť splnené.

Pretože som právnik, chápem, že to bude komplikované, a mám za to, že by najlepším variantom boli rokovania o medzivládnej dohode na základe mandátu, o ktorý sme požiadali Radu EÚ. Pretože potom by sme mohli zvážiť všetky právne aspekty tohto plynovodu, a tiež strategické aspekty tranzitnej dopravy plynu cez Ukrajinu, a dúfam, že dospejeme k vyváženému rozhodnutiu. Z našej poslednej trojstrannej schôdzky som mal dojem, že je to dosiahnuteľné, že dokážeme skutočne nájsť kompromisné riešenie,” povedal.

Podľa jeho názoru by zachovanie tranzitu plynu cez Ukrajinu bolo v záujme Ruska.

“Neraz som počul z úst ministra Novaka (pozn. Ruský minister energetiky), ktorého spoluprácu si veľmi cením, že Rusko chce byť spoľahlivým dodávateľom. A tiež od ukrajinských partnerov som mnohokrát počul, že Ukrajina tiež chce byť spoľahlivým dodávateľom. Iste viete, že sme veľmi spoľahlivý klient, ktorý platí včas, ktorý si želá, aby sa obchod s energetickými nosičmi zakladal na komerčných princípoch. Chceli by sme, samozrejme, aby cena bola najlepšia a podmienky čestné. Myslím, že je to veľmi prirodzené. Preto dúfam, že to vyriešime. Nechcel by som, aby do nasledujúcej zimy nebolo v tejto otázke jasno.”

“Schôdzka 21. januára ma veľmi inšpirovala. Predložil som návrh a čakal na reakciu oboch strán, tá bola dosť kladná. Nemal som dojem, že navrhujem niečo úplne nereálne. Som presvedčený, že ak začneme rokovania o tomto návrhu konkrétne a konštruktívne, dokážeme dosť rýchlo dosiahnuť dohodu. Viem, že dnes je potrebné počkať, čo je prirodzené, na výsledok ukrajinských volieb, či bude nový alebo starý prezident. Môžem len sľúbiť, že akonáhle bude zvolený, okamžite mu zašlem úradný list. Myslím, že v máji, alebo v júni, ale určite pred letnými prázdninami, sa máme znova stretnúť na politickej úrovni a začať rokovania o mojom návrhu. Myslím, že by to bola najlepšia cesta vývoja udalostí. Využiť leto a rannú jeseň, aby sme začali zimnú sezónu pokojne, bez žiadnych otrasov na európskom plynovom trhu. Nikto si podľa mňa neželá obavy, ako prežijeme budúcu zimu, aká budúcnosť čaká tranzitný plynovod. Je to v našom spoločnom záujme, nájsť rozhodnutie, nájsť ho rýchlo, pretože to bude, povedal by som, upokojujúci signál pre všetkých odberateľov plynu, “myslí si.

Šefčovič vyhlásil, že EÚ považuje skvapalnený plyn za možnosť posilnenia energetickej bezpečnosti a konkurencie na trhu.


“Naša importné kapacity (pozn. Skvapalneného plynu) predstavuje približne 200 miliárd kubíkov, čo je menej ako polovica nášho ročného dovozu. Zatiaľ podľa mňa používame len 14%. Plyn z plynovodu na našom trhu aj naďalej prevláda. Pre európskych odberateľov má veľký význam cena a čestné podmienky. Viem, že keď ide o dodávky energie, je za tým vždy politika. Avšak ak bude tejto politiky menej, a bude viac obchodného prístupu, bude to lepšie pre všetkých účastníkov procesu, “povedal na záver Šefčovič.


Zdroj