Brusel 22. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

Šéf nemeckého automobilového koncernu Volkswagen, Herbert Diess, sa vymedzil voči 25% clám na dovoz európskych automobilov do USA, nad ktorými uvažuje prezident Donald Trump. Pre samotný Volkswagen by náklady tohto opatrenia predstavovali až 2,5 miliardy eur

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

“Už to zase začína byť napäté,” okomentoval situáciu Diess denníku Financial Times. “Smutné je, že to ako zástupcovia automobilového priemyslu nemôžeme vyriešiť sami. Je to skôr o colných rokovaniach medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi,” dodal.

Ako informuje portál novinky. cz, odhad nákladov na 2,5 miliardy eur pochádza od spoločnosti Evercore ISI. Táto suma pritom predstavuje 13 percent očakávaného zisku. “V najhoršom scenári by sa tento odhad zrejme blížil skutočnosti,” potvrdil Diess.

Americké ministerstvo obchodu podľa médií poslalo v nedeľu Trumpovi vyjadrenie, či dovoz automobilov predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť. Obsah stanoviska je v tejto chvíli tajný. Podľ portálu WebNoviny.sk, ak sa takéto riziko potvrdí, prezident bude mať 90 dní na rozhodnutie, či clá zavedie.

Hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas v pondelok povedal, že ak USA podniknú “kroky škodlivé pre európsky export, Európska komisia bude reagovať rýchlym a adekvátnym spôsobom.”

Spojené štáty teraz uplatňujú dovozné clo 25 % na ľahké nákladné vozidlá a pickupy a 2,5 percenta na menšie autá. EÚ má na dovoz áut z USA jednotné clo desať percent. Trump sa opakovane vyjadruje, že by chcel ciel na dovoz osobných áut zvýšiť na 25 percent. Zároveň odmietol ponuku Európskej komisie, že by obe strany clo na dovoz automobilov úplne zrušili.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj