Bratislava 27. augusta 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)

S dvoma finálovými účasťami aj novým národným seniorským rekordom sa vrátila slovenská výprava z majstrovstiev sveta juniorov v plávaní v Budapešti. V záverečný deň šampionátu sa vo výbornom svetle ukázala najmä 17-ročná Nikoleta Trníková, ktorá v disciplíne 200 m prsia obsadila siedme miesto. V polohových pretekoch štafiet na 4x 100 m zasa prispela k ôsmemu miestu slovenského kvarteta

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke zľava plavkyne Miroslava Záborská, Nina Vadovičová a Nikoleta Trníková

“Keby mi niekto pred rokom povedal, že Nikoleta sa zlepší približne o päť sekúnd v disciplíne 200 m prsia, päťkrát zapláva olympijský B-limit a postúpi do finále na MS, bol by som veľmi šťastný. Za dobrými výsledkami vidím najmä jej tvrdú prácu,” vyjadril sa Trníkovej tréner Karel Procházka pre televíziu TA3.

V súčasnosti je Trníková držiteľkou dvoch slovenských rekordov. V apríli pokorila Martinu Moravcovú v polohových pretekoch na 400 m a odvtedy rekordný čas ešte dvakrát upravila. V Budapešti zlepšila najlepší slovenský zápis na prsiarskej dvojstovke, rekord má aktuálne hodnotu 2:27,96 min. “Určite som rada, že som sa opäť výkonnostne posunula a priblížila k splneniu A-limitu pre olympijské hry v Tokiu, ktoré sú mojim veľkým snom,” uviedla nádejná slovenská plavkyňa.

Svetové plávanie sa v posledných rokoch veľmi zrýchlilo. Karel Procházka sa vyjadril, že pred pár rokmi by Trníkovej výsledky bez problémov stačili na postup z rozplavieb. “Časy, ktoré teraz pláva, by pred štyrmi či ôsmimi rokmi stačili na semifinále. Teraz je to však oveľa náročnejšie. Vzhľadom na jej vek si však dávame hlavný cieľ olympiádu v Paríži v roku 2024.”

Práca s plaveckou mládežou začína prinášať ovocie, o čom svedčia aj ďalšie dobré výkony Slovákov v Budapešti. Okrem spomenutých finálových umiestnení stojí za zmienku aj slovenský juniorský rekord Martiny Cibulkovej, ktorá v disciplíne 200 m voľným spôsobom dosiahla čas 2:03,05 min. “Nielen výsledok Nikolety, ale aj ďalších dievčat je veľký prísľub a gradácia štvorročného snaženia, ktoré sme nastavili v rámci juniorskej reprezentácie,” dodal Procházka.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj