Schulz nechápe, prečo Merkelová nepodporí vylúčenie Fideszu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Budapešť 5. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

Bývalý šéf Európskeho parlamentu Martin Schulz vyjadril počudovanie nad tým, že nemecká kancelárka Angela Merkelová a líder kandidátky ľudovcov v eurovoľbách Manfred Weber nepodporujú vylúčenie maďarského Fideszu z Európskej ľudovej strany (EĽS)

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Martin Schulz

Informoval o tom v utorok spravodajský server 24.hu. Zároveň pripomenul, že už 12 členských strán EĽS požiadalo o to, aby bol Fidesz – strana maďarského premiéra Viktora Orbána – vylúčený z tejto politickej skupiny, alebo aby mu bolo pozastavené členstvo.

“Orbánova protieurópska rétorika je už známa. Stáva sa však čoraz grotesknejšou. Niekoľko skutočných kresťanských demokratov – konečne! – chce dosiahnuť, aby ho vylúčili z EĽS. Nechápem, prečo to Angela Merkelová a Manfred Weber nepodporujú,” napísal v pondelok na Twitteri Schulz, bývalý líder nemeckých sociálnych demokratov.

Otázkou vylúčenia Fideszu sa bude 20. marca na zasadnutí v Bruseli zaoberať predsedníctvo EĽS.

Ide o reakciu na protiimigračnú kampaň maďarskej vlády útočiacu na predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a maďarsko-amerického finančníka Georgea Sorosa. Iniciatíva požadujúca vylúčenie Fidezsu z radov EĽS prichádza necelé tri mesiace pred voľbami do Európskeho parlamentu.

Návrh na vylúčenie jedného z členov politickej rodiny môže podať predsedníctvo EĽS alebo sedem členských či pridružených strán najmenej z piatich európskych krajín.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj