Rijád/Ankara 18. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Hasan Jamali)

Saudská Arábia predala budovu svojej diplomatickej misie v Istanbule, kde bol zabitý novinár Džamál Chášukdží. Informovala o tom turecká televízia Habertürk, podľa ktorej sa budova predala za tretinu svojej trhovej ceny. Predaj sa uskutočnil pred viac ako mesiacom. Meno nového majiteľa televízia nezverejnila

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Džamál Chášukdží

Saudská Arábia už medzičasom zakúpila novú nehnuteľnosť pre svoj konzulát. Nachádza sa v istanbulskom obvode Sariyer, kde sídli aj konzulát USA, uviedla panarabská spravodajská televízia al-Džazíra.

Saudská Arábia sa snaží predať aj budovu rezidencie, ale zatiaľ nenašla žiadneho kupca, dodala televízia.

Novinár Džamál Chášukdží, ktorý zvykol kritizovať saudskoarabskú vládnu dynastiu, žil v USA a pracoval pre Washington Post, sa 2. októbra 2018 dostavil na konzulát svojej krajiny v Istanbule kvôli dokladom potrebným pre svoju svadbu. Na konzuláte však došlo k jeho vražde.

Novinárovo telo sa doposiaľ nenašlo. Podľa správ tureckých médií bolo telo rozštvrtené, potom spálené a zvyšky rozpustené v kyseline.

Nemenované zdroje pre televíziu al-Džazíra uviedli, že existujú nepriame dôkazy o tom, že Chášukdžího ostatky boli spálené v záhrade rezidencie generálneho konzulátu vzdialenej asi 300 metrov od budovy, kde bol zavraždený.

Turecký denník Sabah minulý týždeň zverejnil úryvky z nahrávky rozhovoru medzi Chášukdžím a členmi saudskoarabského komanda, ktorí ho následne zabili. Sú to novinárove posledné slová.

Niektoré podrobnosti z nahrávky, na ktorej je zachytená novinárova smrť, boli už aj v správe osobitnej spravodajkyne OSN pre ľudské práva Agnes Callamardovej zverejnenej v júni tohto roku.

Callamardová vtedy odporučila začať v súvislosti s vraždou Chášukdžího vyšetrovanie saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána a ďalších predstaviteľov kráľovstva. Celý prípad označila za “mimosúdnu popravu”.

Saudská Arábia spočiatku Chášukdžího smrť popierala, ale neskôr priznala, že bol zabitý. V súvislosti s prípadom Rijád postavil pred súd 11 podozrivých. Princ bin Salmán popiera, že by s kauzou mal čokoľvek spoločné.

Vražda Chášukdžího vyvolala medzinárodný škandál a napätie vo vzťahoch medzi Rijádom a Ankarou i západnými štátmi vrátane Spojených štátov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj