Washington 5. apríla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Hasan Jamali)

Saudská Arábia pohrozila, že sa vzdá dolára v obchodovaní s ropou, ak Washington schváli návrh zákona, ktorý umožní americkým súdom prijímať protimonopolné žaloby proti krajinám OPEC. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Návrh zákona, ktorý je známy ako No Oil Producing and Exporting Cartels Act (NOPEC), preberá americký Kongres. Ak bude prijatý, bude sa súdiť na amerických súdoch s krajinami ropného kartelu o cenovej dohode. Odborníci varujú, že to môže viesť k nepredvídateľným dôsledkom na ropnom trhu.

“Ony (pozn. zdroje) uviedli, že táto možnosť bola prerokovaná medzi vysoko postavenými úradníkmi kráľovstva počas posledných mesiacov,” píše agentúra.

Dva ďalšie zdroje dodali, že plán bol prerokovaný s členmi OPEC a Rijád informoval úradníkov amerického energetického oddelenia.

Reuters uvádza, že ak sa Rijád vzdá dolára v obchodovaní s ropou, podkope to štatút americkej meny ako hlavnej rezervy a zníži to vplyv Washingtonu na svetový obchod a oslabí to schopnosť USA uplatňovať sankcie voči iným štátom.

Je však nepravdepodobné, že Saudská Arábia podnikne také kroky, pretože šance na schválenie zákona NOPEC nie sú veľké, dodáva agentúra.

V marci Bloomberg s odvolaním sa na zdroje uviedol, že minister energetiky Spojených arabských emirátov Suhail Al-Mazroui počas rokovaní s investormi vo Washingtone varoval, že ak bude NOPEC prijatý, americké bridlicové odvetvie bude prvé, ktoré utrpí.

Al-Mazroui vysvetlil, že v takom prípade by kartel OPEC prestal fungovať a každá členská krajina by zvýšila výrobu na maximálnu kapacitu, čo by viedlo k zbúraniu svetových cien ropy.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj