Rijád 18. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

Spojené štáty zvyšujú svoju vojenskú prítomnosť v regióne Blízkeho východu. Deklarujú, že ich cieľom má byť zastrašenie Iránu, nie vojnové prípravy. V sobotu Saudský denník oznámil, že Saudská Arábia a ďalšie krajiny Perzského zálivu súhlasili s rozmiestnením ďalších amerických vojakov.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke americký prezident Donald Trump (vpavo) a saudskoarabský princ Muhammad bin Salmán

Podľa denníka Al-Sharq Al-Awsat, na ktorý sa odvoláva Jerusalem Post, monarchie z Perzského zálivu schválili americkú žiadosť na rozmiestnenie ďalších jednotiek. Nové sily budú rozmiestnené na súši i na mori.

“Dohoda má zastrašovať Irán pred vojenskou eskaláciou, vrátane útokov na americké ciele… Nie je namierená na vstup do vojny (s Iránom, pozn. red.),” Cituje denník nemenovaný saudský zdroj.

Hoci Washington posiela do regiónu pôsobivý kontingent, ako podotýka denník, Iránci sa na podobnú vojenskú konfrontáciu pripravujú mnoho rokov. V prípade vojny využijú tisíce malých rýchlych motorových člnov Panthel, ktoré sú schopné vystreliť veľké množstvo mínometných granátov, ktoré vytvoria ohnivú stenu proti radarom a vojnovým lodiam nepriateľa.

Nedávno Spojené štáty oznámili, že ich sily v Iraku čelia bezprostrednej hrozbe zo strany proíránských milícií. Vo štvrtok večer britský denník The Guardian publikoval správu, v ktorej tvrdí, že veliteľ elitných iránskych jednotiek Quds Kásim Sulejman pred troma týždňami vyzval proíránské milície v Iraku, aby sa pripravili na zástupnú vojnu so Spojenými štátmi.

V stredu 15. mája americké tajné služby odtajnili fotografiu, ktorá má údajne zachytávať iránske rakety nakladané na čln v Perzskom zálive. The New York Times tvrdí, že poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť John Bolton a minister zahraničia USA Mike Pompeo považujú fotografie za dôkaz reálnej hrozby.

Avšak zástupca veliteľa americkej koalície proti IS, britský generálmajor Chritopher Ghik, v utorok 14. mája vyhlásil, že zvýšená hrozba zo strany Iránom podporovaných síl v Iraku a Sýrii nebola zaznamenaná.

“Nedávne komentáre zástupcu veliteľa OIR (Operation Inherent Resolve, ako sa oficiálne volá americká koalícia proti IS) protirečia dôveryhodným hrozbám, ktoré identifikovali USA a spojenci ohľadom síl podporovaných Iránom v regióne. Kvôli tomu je OIR v stave zvýšenej pohotovosti a dôkladne monitoruje dôveryhodné a možné bezprostredné hrozby pre americké sily v Iraku,” píše sa na ich interentových stránkach.

Amerických partnerov podporil aj britský minister zahraničia Jeremy Hunt. “Zdieľame rovnaký názor o zvýšenej hrozbe zo strany Iránu,” napísal na Twitteri. “Ako vždy pracujeme s USA,” doplnil.

V regióne už pôsobia americká protilietadlová loď Abraham Lincoln spolu s ďalšími vojnovými loďami. Do Kataru boli vyslané bombardéry B-52 a došlo k posilneniu protiraketovej obrany.

SME POD EKONOMICKÝM TLAKOM LIBERÁLOV

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj