Moskva 12. septembra 2019 (HSP/politexpert.net/Foto:Screenshot:YouTube)

Ruský odborník pre Blízky východ Jevgenij Satanovskij uviedol, že Turci nedokážu úspešne riešiť situáciu v tureckých zónach vplyvu v Sýrii, pretože ich obmedzujú Američania, Saudi a Kurdi

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Jevgenij Satanovskij

Satanovskij takisto upozornil na skutočnosť, že v posledných dňoch turecká tajná služba uverejnila nové nahrávky v súvislosti so zavraždením saudského novinára Džamala Chašúkdžího, ktorého zavraždili na saudskom veľvyslanectve v Ankare. Tieto nahrávky dostávajú Saudskú Arábiu do veľmi nepriaznivého svetla.

Saudi podporujú niektoré sunnitské teroristické bandy, ktoré sa ukrývajú za tureckými líniami v provincii Idlib. Tieto skupiny sa vďaka Saudom a Američanom a za chrbtami tureckých vojakov vylízali z najhorších rán, ktoré im uštedrili ruskí a sýrski vojaci a opäť začínajú aktívnejšie vystupovať.

Dohody v Soči, ktorých dodržiavanie v Idlibe garantovali Turci, nefungujú. Turci už začínajú byť z aktivít sunnitských prosaudských a proamerických skupín i Kurdov značne nahnevaní. Sunnitské skupiny, ktoré nie sú pod ich kontrolou (proturecké skupiny Ankaru poslúchajú na slovo) tak brnkajú Turkom po nose, čo Turci neznášajú práve najlepšie a je otázne, ako dlho ich to bude ešte baviť. Pokiaľ prosaudských sunnitov ešte Turci ako tak znášajú, tak všetkých Kurdov považujú za teroristov a keby nad Kurdami nedržali ochrannú ruku Američania, už dávno by Turci Kurdov utopili v krvi.

Rusi rozohrali v Sýrii veľmi náročnú strategickú partiu. Nemienia byť pešiakom v sýrskej hre a riešiť za Sýriu sýrske problémy. Sýrska armáda bez pomoci Ruska by už utrpela porážku, samotní Sýrčania by neboli schopní úspešne oslobodiť svoju krajinu. Rusi rozohrali partiu, v ktorej sa už značne naštrbili americko-turecké vzťahy a Američania sa postupne dostávajú do konfliktu so všetkými krajinami Blízkeho východu (s výnimkou Izraela, ktorý od USA závisí). Kriticky sa k Američanom začínajú stavať dokonca už aj opatrní Jordánci, na území Jordánska dnes totiž žije vyše 2 milióny sýrskych utečencov a ekonomické problémy súvisiace so sýrskymi utečeneckými tábormi si musia riešiť Jordánci sami, takže v Jordánsku pomaly ale iste silnejú protiamerické nálady.

Podľa Satanovského vznikla v Sýrii pre Turkov značne zamotaná situácia, ktorá ich vyčerpáva a vťahuje čoraz viac do konfliktu. Rusi ponechávajú Turkom čas a priestor, aby problémy v Idlibe vyriešili. Ak uvidia, že to Turci nedokážu, uvoľnia z reťaze v Sýrii Irán, sýrske jednotky a Hizballáh. Čo to bude znamenať v roku amerických prezidentských volieb, kedy je každý americký prezident “chromou kačicou” a USA upriamujú svoju pozornosť na vnútropolitický vývoj, si vie každý predstaviť. Minimálne Idlib by sa stal oslobodenou provinciou, takže Sýrčania by mohli sústrediť svoju pozornosť na územia východne od Eufratu, kde sa dočasne a s americkou pomocou stále aktivizujú Kurdi.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj