Bratislava 12. apríla 2019 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, HSP)

Vyšetrovateľ odboru boja proti korupcii a organizovanej kriminalite na inšpekcii ministerstva vnútra začal trestné stíhanie pre prečin zneužívania právomocí verejného činiteľa a prečin neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Stíhanie bolo začaté na základe trestného oznámenia poslanca NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Jozefa Rajtára zo 6. marca tohto roku. Vyšetrovateľ to oznámil svojím listom poslancovi 3. apríla 2019, informoval hovorca SaS Róbert Buček

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na kombosnímke Jozef Rajtár a Tibor Gašpar

Trestné oznámenie sa týka lustrácie novinárov a výrokov bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, keďže môže mať vážne súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Krajská prokuratúra Bratislava ho následne odovzdala inšpekcii ministerstva vnútra.

„Vo výpovedi bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara v súvislosti s lustráciou novinárov v policajných záznamoch nesedia dátumy. Ako som pred pár týždňami avizoval, ide teda o potenciálne trestné činy krivej prísahy, krivej výpovede a takisto zneužitia právomocí verejného činiteľa. Pevne verím, že začaté trestné stíhanie bude objektívne a spravodlivo uzavreté, pričom padne aj obvinenie,“ uviedol poslanec NR SR a tímlíder SaS pre štíhly štát Jozef Rajtár.

Dôvodom podania trestného oznámenia bolo, že bývalý policajný prezident Tibor Gašpar alebo šéf finančnej spravodajskej jednotky Pavol Vorobjov pravdepodobne pri výpovediach zavádzali o lustrovaní novinárov. Tibor Gašpar tvrdil, že lustrácia Jána Kuciaka súvisela s prípadom Rajtárovho asistenta Filipa Rybaniča. Ten však bol uzavretý v máji 2017 podaním obžaloby na súd, pričom prvé pojednávanie bolo 3. augusta. Predmetná lustrácia zavraždeného novinára Jána Kuciaka sa mala odohrať až na jeseň 2017. Navyše bolo preukázané, že medzi 28 lustrovanými novinármi v prípade vyšetrovania Rybaniča nefiguroval Ján Kuciak.

Bývalý policajný prezident viackrát poprel informácie o lustrovaní Kuciaka. Po vypovedaní na NAKA pre náš portál uviedol: “Opätovne zdôrazňujem, že som takýto príkaz nikdy nedal a takto som vypovedal aj pred vyšetrovateľom.”

“Na margo vierohodnosti tvrdení pána Vorobjova si kladiem viacero otázok, ale jedna z nich je: Prečo tento záznam, ktorý sa toľko medializuje, bol napísaný až štrnásť mesiacov po mojom údajnom pokyne? V polícii býva zvykom, že záznam sa napíše v ten deň, keď policajt dostane ústny pokyn od nadriadeného,” upozornil Gašpar (viac v článku).


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj