SaS chce zaviesť možnosť voliť predčasne poštou vo všetkých voľbách

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Bratislava 1. februára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok )

Opozičná stana Sloboda a Solidarita navrhuje, aby mali občania možnosť pre prípad, že v čase konania volieb nebudú na území SR, voliť predčasne poštou

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke poslanec NR SR Martin Klus (SaS)

Ako dnes na tlačovej besede uviedol poslanec Martin Klus, do parlamentu predložia návrh novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva. Systém volenia predčasne poštou by mal byť využívaný pri všetkých typoch volieb s výnimkou druhého kola prezidentských volieb, keďže medzi prvým a druhým kolom býva len krátky časový úsek. Podľa Klusa volenie prostredníctvom pošty spoľahlivo funguje pre občanov žijúcich v zahraničí, ktorí chcú hlasovať v parlamentných voľbách. Po navrhovanej zmene by tak mohli hlasovať aj občania žijúci na Slovensku. “Moderná občianska spoločnosť predpokladá možnosť zvoliť si zástupcov bez ohľadu na miesto pobytu,” zdôraznil.

Navrhnutý spôsob voľby by podľa Klusa mohli využiť napríklad občania, ktorí vedia, že budú v čase volieb na dovolenke, na služobnej cesta alebo napríklad v nemocnici. “Práve takýmto ľudom sa snažíme vyjsť v ústrety,” povedal s tým, že systém, v ktorom občania poštou dostanú volebné lístky a oni ich odošlú naspäť, funguje aj v krajinách Európskej únie. Dodal, že je presvedčený, že takýto volebný systém by dopomohol k vyššej účasti na voľbách.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj