Bratislava 18. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)

Strana SaS chce, aby zdravotné odvody zostali majetkom poistencov. Na tlačovej besede strany to povedala poslankyňa NR SR za SaS a tímlíderka strany pre zdravotníctvo Jana Cigániková

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Jana Cigániková

Zdravotné odvody by tak podľa SaS nemali byť majetkom poisťovní, tie by peniaze len spravovali, ako je to v prípade dôchodcovských správcovských spoločností.

„Poisťovne by podľa nás mali mať nárok na obmedzený zisk, ak si robia svoju robotu dobre, teda len v prípade, ak splnia vopred jasne definované parametre efektívnosti. Výber akéhokoľvek zisku zdravotnej poisťovne bude v budúcnosti podmienený reálnou hodnotou a reálnym prínosom pre pacienta,“ uviedla Cigániková.

Ako konštatoval člen zdravotníckeho tímu SaS Martin Barto, súčasné znenie zákona motivuje zdravotné poisťovne čo najviac obmedzovať náklady na zdravotnú starostlivosť. Deje sa to podľa neho pre to, že poisťovne nemajú stanovený rozsah zdravotnej starostlivosti, ktorá sa má preplácať z verejného zdravotného poistenia.

„Paradoxom je, že nedostatok zdrojov v systéme sa neprejavuje u zdravotných poisťovní, ktoré sú stále v zisku. Deficit systému sa prenáša na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a pacientov,“ povedal Barto.

Zdravotné poisťovne majú dnes limitované prevádzkové náklady, čo malo podľa neho teoreticky spôsobiť, že zvyšok vybratého poistného sa použije na zdravotnú starostlivosť. „Ale vieme, že tak sa nedeje. Naše riešenie je jednouché, limitujeme prevádzkové náklady poisťovní a nie zdravotnú staroslivosť,“ dodal člen zdravotníckeho tímu SaS.

Stratifikácia, ktorá sa ministerke zdravotníctva Andrei Kalavskej zatiaľ nepodarila presadiť, podľa predsedu SaS Richarda Sulíka dokazuje, že táto vláda sa ani nesnaží predstierať, že to so zlepšovaním zdravotníctva myslí vážne.

„Tieto návrhy, s ktorými ideme do parlamentu by mali v poisťovníckom sektore spraviť poriadok tak, aby mali ľudia z toho väčší osoh. Nemá zmysel strmhlav zakazovať krížové vlastníctvo. Zmysel má zamedziť, aby mohli zo zdravotných poisťovní odtekať finančné zdroje kamsi na Cyprus,“ uzavrel Richard Sulík.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj