Bratislava 9. septembra 2019 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Výberovým konaním na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZSS) sa bude zaoberať Generálna prokuratúra SR. Podnet podali predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáš Haško aj ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nom. Smeru-SD). Oznámili to v pondelok na mimoriadnom Výbore Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská

Predseda výboru Štefan Zelník (SNS) chce kvôli tendru iniciovať poslanecký prieskum “čo najskôr”.

Predseda ÚDZS zopakoval, že odmieta zaujatosť členov výberovej komisie na ZZS. “Podal som žiadosť na orgány činné v trestnom konaní, na generálnu prokuratúru, a to 4. septembra, žiadosť, či nedošlo k spáchaniu trestného činu pri tejto kauze,” povedal Haško s tým, že trvá na tom, že si za výberom členov komisie stojí. Kľúčom toho, že si zvolil konkrétnych ľudí, boli ich “odbornosť, znalosť problematiky a nestrannosť”. Trvá však na tom, že tender bol v súlade s príslušnou legislatívou.

Šéfka rezortu zdravotníctva rovnako povedala, že Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR dalo podnet na generálnu prokuratúru ohľadne prešetrenia tohto prípadu. Tiež dodala, že ju ako občana “vyrušujú” pochybnosti okolo výberového konania. Tender na poskytovanie záchranárskych služieb za 800 miliónov eur na šesť rokov však podľa jej slov legislatívne zopakovať nejde.

Predseda výboru Zelník chce poslanecký prieskum z toho dôvodu, že okolnosti a rovnako ako aj konkrétnosti prípadu poslancom zverejniť nemôže.

Dôvodom pochybností okolo tendra sú informácie denníka Sme o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu v tendri. Súčasný majiteľ víťaznej firmy LSE – Life Star Emergency Miroslav Micski v minulosti podnikal s jedným z členov komisie, bývalým štátnym tajomníkom ministerstva zdravotníctva Máriom Miklošim. V päťčlennej komisii mali sedieť aj dvaja jeho bývalí kolegovia z ministerstva – šéf informatiky Peter Salon a šéfka právneho oddelenia Marianna Kozmannová. Oboch malo ministerstvo upozorniť na konflikt záujmov.

ÚDZS vyhlásil výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby v polovici júna, týkalo sa 328 bodov. Najviac ich získala slovenská spoločnosť LSE – Life Star Emergency. Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc. Firma uspela po tom, čo z trhu odchádza spoločnosť Falck.

Strana SaS a hnutie OĽaNO chcú iniciovať poslanecký prieskum pre tender na záchranky. Predstavitelia opozičných strán o tom informovali v pondelok na tlačovej konferencii. “Poslanecký prieskum by sa mal uskutočniť čím skôr, lebo sme si vedomí časového hľadiska,” uviedla poslankyňa Národnej rady SR Janka Cigániková

Súťaž bola podľa tieňového ministra zdravotníctva hnutia OĽaNO Mareka Krajčího nespravodlivá a predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) konal protizákonne. Hlasovanie v komisii o zákazke za trištvrte miliardy eur nesmie byť podľa opozície tajné.

“V komisii tendra na prevádzku staníc záchrannej služby boli členovia, o ktorých existujú pochybnosti, presne ako hovorí zákon, o možnej zaujatosti na základe pracovných iných vzťahov s účastníkmi súťaže o licenciu,” uviedol Marek Krajčí.

Tento predpoklad podľa neho potvrdilo aj samotné ministerstvo zdravotníctva tým, že vyzvalo svojich dvoch zamestnancov, aby zvážili možný konflikt záujmov a do tejto komisie nekandidovali. Opozícia zvolala mimoriadny parlamentný výbor pre zdravotníctvo, na ktorý predvolali ministerku zdravotníctva a predsedu ÚDZS. “Budeme sa zaujímať, podľa akého kľúča predseda úradu pre dohľad vymenoval do komisie osoby,” dodal Krajčí.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj