Tatranská Polianka 21. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

Sanatórium Dr. Guhra v Tatranskej Polianke sa pred viac ako 15 rokmi pretransformovalo na podnet Ministerstva zdravotníctva SR zo štátnej príspevkovej na neziskovú organizáciu. Odvtedy prešlo viacerými zásadnými zmenami a postupne sa rekonštruuje. Riaditeľka sanatória Eleonóra Kovalčíková pre TASR potvrdila, že za toto obdobie preinvestovali v zariadení asi 3,5 milióna eur

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

„Obdobie od transformácie až dodnes bolo veľmi plodné a búrlivé. Zmeny, ktorými prechádzame, nie sú len po stránke skvalitňovania pobytu pre pacienta, ale zaznamenávame vývoj aj po stránke odbornej. Momentálne budujeme centrum respiračnej fyzioterapie,“ priblížila najpodstatnejšie zmeny Kovalčíková. Dodala, že spomínané investície šli predovšetkým do kompletnej rekonštrukcie izieb, jedálne, wellness centra, rehabilitačného oddelenia a ďalších vnútorných priestorov. Čiastočne sa zrekonštruovala aj fasáda, odkvapový systém či kotolňa.

V zariadení majú aj ďalšie investičné plány, okrem iného je to výstavba výťahu do objektu Gerlach či budovanie novej kuchyne, ktorá by bola umiestnená v hlavnej budove. Momentálne sa nachádza v hospodárskej časti a strava sa presúva výťahom a spojovacou chodbou do jedálne. Tieto úpravy si podľa Kovalčíkovej vyžiadajú ďalších približne 700.000 eur až 800.000 eur z úveru. „Zároveň chceme obnoviť fasádu historickej budovy, v ktorej sídlime, na čo by sme chceli získať dotáciu aj z Ministerstva kultúry SR,“ doplnila Kovalčíková. Aktuálne pracuje v sanatóriu 90 zamestnancov, v snahe rozširovania a skvalitňovania činnosti toto číslo bude postupne narastať.

„Plány sanatória sú hlavne zachovať odborný rast, zavádzať nový prístup k liečbe pľúcnych ochorení, práve budovaním centra pľúcnej fyzioterapie, či skvalitňovať život s chronickým ochorením,“ doplnila riaditeľka. Podľa nej nový model respiračnej fyzioterapie už v Tatranskej Polianke funguje, niekoľko mesiacov pracujú s pacientmi podľa špeciálneho rozvrhu procedúr. „Rehabilitácia zahŕňa jednak individuálnu, ale aj skupinovú prácu fyzioterapeuta s pacientom. Klientom pribudli nové procedúry pre dýchanie aj pre pohyb, dýchacie cvičenia s pomôckami aj bez nich,“ ozrejmila Kovalčíková.

Klimatoterapia je podľa nej dôležitou a neodmysliteľnou súčasťou liečby, a práve preto do procedúr v rámci pohybovej rehabilitácie zahrnuli aj tzv. vertikálnu chôdzu. „Máme vyznačené trasy, ktoré pacienti absolvujú pod dohľadom našich fyzioterapeutov. Počas tejto procedúry sa naučia správnemu držaniu tela, ako niesť váhu tela, ako chodiť, aby sa kyslík dostal správnou cestou na správne miesta. Znovu zavádzame aj semináre ‘Škola astmy’, ktoré pacienti v minulosti veľmi pozitívne hodnotili. Veľa sa z nich dozvedajú o svojej chronickej chorobe,“ dodáva riaditeľka s tým, že prevažnú časť klientely tvorí stredná až staršia generácia. Vyťaženosť sanatória je pri kapacite 151 lôžok približne 60 percent. Aj v tomto smere podniká vedenie zariadenia isté kroky, aby sa počet klientov zvýšil najmä v zime. Od jari do jesene je totiž obsadenosť 100-percentná.

„Našim cieľom je určite zachovať už vyše 100-ročnú tradíciu poskytovania zdravotnej starostlivosti, snažiť sa zotrvať na mape jej poskytovateľov a neustále skvalitňovať služby pre pacientov, ktorí k nám prichádzajú z celého Slovenska, niektorí z nich už niekoľko desaťročí. Od iných, podobných zariadení v Tatrách, sa chceme odlíšiť práve respiračnou fyzioterapiou,“ uzavrela Kovalčíková.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj