Rím 13. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP/ANSA-Giuseppe Lami)

Podpredseda talianskej vlády a vodca strany Liga, Matteo Salvini, uvažuje o zákone, ktorý by pripravil taliansku centrálnu banku o zlaté rezervy. Aj túto banku chce ostatne zrušiť. Informovala o tom agentúra Bloomberg

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke taliansky minister vnútra a podpredseda vlády Matteo Salvini

Zlato patrí talianskemu ľudu a nikomu inému, vyhlásil v pondelok Salvini. O deň skôr vodca tejto talianskej strany prišiel s myšlienkou, ktorá sa týkala úplného zrušenia centrálnej banky danej krajiny.

Talianski populisti chcú, aby parlament schválil zákon, ktorý jasne vyhlási, že zlaté rezervy patria štátu. Tento návrh ešte viac sprísni vzťahy s centrálnou bankou krajiny. Tento krok navyše v médiách vyvolal špekulácie o tom, že vláda chce rozpredať zlaté rezervy, aby mala čím pokryť vysoké výdavky.

Autor návrhu Caludio Borghi obvinenia odmietol a zdôraznil, že o zlatých rezervách bude rozhodovať parlament.

Cieľom môjho zákona je iba zaručiť, že zlato patrí štátu, a nie vláde, povedal v pondelok Borghi Bloombergu. Ak existujú pochybnosti o našich zámeroch, môžeme tiež presadiť ďalší zákon, podľa ktorého zlaté rezervy nemôžu byť predané bez súhlasu dvoch tretín v oboch komorách parlamentu,zdôraznil.

Týmto zákonom chce vyriešiť nejasnosť ohľadom toho, kto zlato vlastní, aby v prípade úspechu žaloby proti centrálnej banke (napríklad kvôli jej zlému dohľadu) bolo možné získať kompenzácie za urobenú ujmu v zlate.

Talianska centrálna banka má po Spojených štátoch a Nemecku tretie najväčšie zlaté rezervy na svete, a to v objeme 2 452 ton. To pri súčasných cenách je 103 miliardy dolárov. Hodnota talianskeho štátneho dlhu však dosahuje 2,35 bilióna eur. Ako podotýka portál Zero Hedge, ak Salvini boj proti finančnej elite myslí vážne, potom v budúcom krokom bude anulovanie štátneho dlhu a návrat k líre.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj