Bratislava 12. mája 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

Vo svete je čoraz viac ľudí nespokojných s demokraciou. V Nemecku podiel nespokojných stúpol až na 43 percent, čo predstavuje najväčší nárast. Frustráciu spôsobuje rozčarovanie z volieb, politikov ale aj justície. S takýmito zisteniami prišiel výskum strediska Pew Research Center, na ktorý upozornil portál iDnes

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

V Grécku sa podiel nespokojných občanov vyšplhal až na 84, v Španielsku na 81 a v Taliansku na 70 percent. V Británii, v Maďarsku a vo Francúzsku sa čísla pohybovali nad hranicou 50 percent. Aktuálne čísla z Francúzska by mohli byť pravdepodobne vyššie, pretože výskum prebiehal ešte pred začiatkom protestného hnutia žltých viest, medzi 24. májom a 3. júlom 2018.

Okrem Nemecka sa v Európe podiel nespokojných nachádzal pod 50 percentnou hranicou v Poľsku (44 percent), Holandsku (34 percent) a Švédsku (30 percent).

Najväčší nárast nespokojných občanov zaznamenali v Nemecku. Oproti minulému roku tento počet vzrástol až o 17 percentuálnych bodov. V žiadnej inej, z 27 sledovaných krajín, nezaznamenali tak prudký nárast.

V USA vyjadrilo nespokojnosť so stavom demokracie vo svojej vlasti 58 percent opýtaných. Predvlani to bolo 51 percent.

Výskum prebiehal pod vedením washingtonského centra medzi 14. májom a 12. augustom 2018 na vzorke 30 133 ľudí.

Respondenti odpovedali na množstvo otázok, ktoré sa týkali ekonomických, politických, sociálnych i bezpečnostných problémov.

Najväčšiu frustráciu spôsobuje hlavne to, že si mnoho občanov myslí, že voľby neprinášajú veľké zmeny, a že je väčšina politikov skorumpovaná a nezaujíma ich, čo si myslia občania.

Oslovení pozitívnejšie hodnotili to, ako ich krajina chráni slobodu prejavu, aké poskytuje hospodárske príležitosti a ako zaisťuje verejnú bezpečnosť.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj