Bratislava 11. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Ďurčo)

Rybári podporujú zavedenie zálohovania PET fliaš, pričom tvrdia, že povrchové vody na Slovensku sú neúmerne znečistené plastmi, čo je nevyhnutné riešiť

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

„Úsilie ministerstva životného prostredia znižovať množstvo plastov v prírode je krok správnym smerom. Určite odporúčame prijať vhodné opatrenia na zamedzenie znečisťovania povrchových vôd ako aj brehových častí rybárskych revírov plastovým odpadom,“ vyhlásil prezident Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) Emanuel Seemann, podľa ktorého sa plánované zavedenie zálohovania PET fliaš stretlo s veľkou podporou členskej základne.

Slovenský rybársky zväz upozornil, že problematiku plastového odpadu v potokoch, riekach a vodných nádržiach nemožno podceňovať. Plastový odpad sa v riekach mechanicky odiera o štrk a kamene na dne, dochádza k rozpadu plastu na menšie časti, ktoré prenikajú do životného prostredia. Práve PET fľaše si v rámci plastového odpadu zaslúžia špeciálnu pozornosť Členovia rybárskych organizácií pravidelne ročne vynakladajú množstvo brigádnických hodín na čistenie vodných plôch a ich okolia od plastov. „Teší nás rastúca podpora zavedenia zálohovania PET fliaš a plechoviek, ako od odbornej, tak i širokej verejnosti,“ reagoval minister životného prostredia László Sólymos.

Okrem Slovenského rybárskeho zväzu podporu zavedeniu zálohovania už vyjadril aj Slovenský vodohospodársky podnik. Ten v spolupráci s dobrovoľníkmi len za rok 2017 vyzbieral z hladín vodných tokov približne 700 ton odpadu, pričom väčšinu tvorili PET fľaše. V súčasnosti sa podľa analýzy Inštitútu environmentálnej politiky uvedie ročne na slovenský trh jedna miliarda PET fliaš, pričom vyzbierať sa dokáže len približne 60 percent. Zavedenie zálohovania by malo zvýšiť množstvo vyzbieraných PET fliaš nad 90 percent. Legislatíva, ktorá na Slovensku zavedie zálohovanie nápojových obalov, by mala vstúpiť do platnosti od budúceho roka. Zálohovanie by sa tak reálne spustilo v roku 2022 po nastavení celého systému.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj