Moskva/Kyjev 13. decembra 2018 (HSP/New Inform/Foto:TASR/AP-Mikhail Palinchak, Presidential Press Service)

Sergej Žukov na portáli New Inform informuje o slovách ruského vojenského experta Rožina v súvislosti s možnou ukrajinskou ofenzívou voči Donecku a Luhansku, ktorá by sa mala uskutočniť ešte v decembri 2018

Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko

Rožin ukazuje na problémy ukrajinských vojsk a nevýhodné postavenie, ktoré môže priviesť k veľkej tragédii ukrajinských ozbrojených síl. Rožin je takisto presvedčený o tom, že pravdepodobnosť ukrajinského útoku voči Donecku a Luhansku je značne vysoká. Ukrajinci preskupili svoje vojská, doplnili ich stavy, do blízkosti frontovej línie presunuli množstvo zbraní i munície, ukrajinská ofenzíva sa sústredí na oblasť Novoazovska.

Podľa Rožina má Porošenko málo času na vytvorenie provokácie, ktorá by mu pomohla sprísniť stanné právo a posilniť svoje pozície na Ukrajine. Podľa Rožina Porošenko ráta v prípade ofenzívy s vyššími stratami v ukrajinských radoch, ani tieto vyššie straty ho však nemusia odradiť od útoku. Pre Porošenka je dôležité za každú cenu upevniť svoje postavenie na ukrajinskej politickej scéne, životy ukrajinských vojakov sú druhoradé a sú prijateľnou cenou za udržanie sa pri moci. “Porošenko je pravedpodobne pripravený obetovať časť svojej armády” uviedol doslovne Rožin.

Ukrajinci budú útočiť v oblasti Mariupola pri Azovskom mori, pozície ukrajinských jednotiek na severe Donbasu sa však ocitnú v nezávideniahodnom postavení. “Situácia na fronte je taká, že ak sa aktivizuje front na území Luhanska, tak sa veľká časť skupiny ukrajinských vojsk, stojaca severne od Luhanska ocitne v kotli” uviedol Rožin.

Na záver Rožin uviedol, že Ukrajinci sú pripravení zlikvidovať Doneck a Luhansk podľa chorvátskeho scenára z roku 1995. No na rozdiel od Chorvátov v roku 1995 sa súčasný útok Ukrajincov proti Donecku a Luhansku skončí podľa Rožina pre Ukrajinu veľmi zle.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj