Moskva 17. augusta 2019 (HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)

V Rusku už dlhšie pokračujú ostré spory o tom, aké množstvo dreva je možné exportovať a niektorí odborníci dokonca tvrdia, že vývoz dreva do zahraničia treba úplne zastaviť. Viacerí experti poukazujú na to, že sa v ostatných rokoch rozšíril „čierny export“ a dokonca otvorený kontraband. Najčastejšie sa v súvislosti s nezákonným ťažením a vývozom dreva spomína Čína. A nielen v súvislosti s exportom…

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa slov ruského ministra prírodných zdrojov a ekológie Dmitrija Kobylkina, v Moskve očakávajú, že sa Čína zapojí do riešenia problému nezákonného výrubu lesov na Ďalekom Východe a na Sibíri, pretože práve do Číny smeruje väčšina dodávok dreva, ktoré vyťažili „čierni drevorubači.“ Dmitrij Kobylkin podčiarkol, že v prípade, ak v Číne nezareagujú a nezačnú pomáhať v riešení danej problémy, môže sa stať, že export dreva do Číny bude úplne zastavený. Minister to zopakoval dva razy, aby novinári pochopili, že to nie sú žarty…

Dmitrij Kobylkin poznamenal, že Moskva sa obrátila na čínske úrady, aby sa spoločným úsilím podarilo zastaviť nezákonnú ťažbu a export dreva. V rozhovore pre ruský hospodársky denník „Vedomosti“ /mimochodom, sú to najstaršie ruské noviny, vychádzajú od roku 1703 a založil ich ešte cár Peter I./ minister podčiarkol, že ruská strana bude naliehať na to, aby Čína vyriešila problém so svojimi spoločnosťami, ktoré sa na ruskom území zaoberajú nezákonnou ťažbou dreva. Podčiarkol, že určite zaúradujú aj ruské orgány.

Minister oznámil, že Moskva už navrhla Pekingu, aby sa zapojil do spoločnej práce a aby sa čínske podniky spoločne s ruskými odborníkmi zaoberali vysadením nového lesa na miestach, kde bol vyťažený, a pozdĺž rusko-čínskych hraníc. Dmitrij Kobylkin podotkol, že jednou z príčin tohtoročných problémov s požiarmi na Sibíri môže byť to, že v niektorých lokalitách „čierni drevorubači“ naschvál podpálili les, aby ukryli stopy po nezákonnej ťažbe dreva. V súčasnosti polícia vyšetruje príčiny požiarov v mnohých regiónoch Sibíri.

Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj