Moskva 30. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Kirill Kallinikov)

Ruský premiér Dmitrij Medvedev podpísal dekrét zakazujúci dovoz určitých ukrajinských výrobkov do Ruska

Ilustračné foto

“Toto je odpoveď na sankčné obmedzenia zo strany Ukrajiny,” napísal predseda vlády na Twitteri.

Zákaz sa vzťahuje na rad potravín: sladkosti, múčne výrobky, pšenicu, niektoré druhy rastlinného oleja, konzervy s rybami a zeleninou, džemy a želé, džúsy a liehoviny.

Zoznam bol tiež rozšírený o rad priemyselných výrobkov. Patrí medzi ne štrk, drvený kameň, niektoré umývacie prostriedky, ohrievacie fľaše, papier, lepenka, tapety, kotly, turbíny (s výnimkou turbín pre civilné lietadlá), nábytok, poľnohospodárske stroje, automobilové diely, drôty a káble, traktory, prívesy a prostriedky ženskej hygieny.


Ukrajina v septembri 2015 zaviedla protiruské sankcie a niekoľkokrát ich predlžovala a rozširovala.

V reakcii na to Rusko 1. novembra uložilo obmedzenia proti 322 fyzickým osobám a 68 právnickým osobám. Medzi nimi je minister vnútra Ukrajiny Arsen Avakova, vedúci SBU Vasil Hrycak, minister obrany Stepan Poltorak, radikáli Dmitrij Jaroš a Oleg Ljaško a bývalí premiéri Julia Tymošenková a Arsenij Jatsenjuk.

V stredu 26. decembra Rada národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny schválila rozhodnutie uložiť nové sankcie proti Rusku. Týkajú sa ruských spoločností, podnikateľov, politikov, predstaviteľov a zamestnancov mocenských štruktúr.

Deň predtým Medvedev rozšíril zoznam ukrajinských fyzických a právnických osôb, na ktoré sa vzťahujú osobitné obmedzujúce opatrenia. Týkajú sa ukrajinských finančných, elektrárenských, štátnych spoločností, a tiež mnohých politikov a viac ako 200 poslancov Rady.

Moskva opakovane uviedla, že môže zrušiť svoj zákaz v prípade, že Kyjev tiež zruší tieto obmedzenia.


Zdroj