New York 11. mája 2019 (HSP/RusVesna/Foto:TASR/AP-Mary Altaffer)

Portál RusVesna informuje, že Rusko zablokovalo vyhlásenie BR OSN o Sýrii kvôli situácii v Idlibe, kde údajne začína kvôli útokom sýrskych vládnych jednotiek humanitárna katastrofa. Materiál o humanitárnej katastrofe vypracovali členovia nemeckej, belgickej a kuvajtskej komisie, ktorí monitorovali situáciu v Idlibe, Hame, Aleppe a Latakii. Pokiaľ k útoku vládnych síl neprišlo a teroristi likvidovali civilistov, o žiadnej humanitárnej katastrofe sa nehovorilo, keď však začali Sýrčania likvidovať teroristov v Idlibe, začína sa hovoriť o humanitárnej katastrofe. V pozadí správy o humanitárnej katastrofe stoja podľa ruských expertov USA

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Vladimir Safronkov

Ruský veľvyslanec Vladimir Safronkov už uviedol, že “americkí partneri obľubujú virtuálnu realitu”, Rusko však trvá na tom, aby Sýria obnovila svoju suverenitu, celistvosť a nezávislosť v plnej miere, takže situáciu v Idlibe je potrebné vnímať v tomto kontexte.

Severná zóna deeskalácie v Idlibe bola oficiálne vytvorená v roku 2017, v roku 2018 sa Moskva a Ankara dohovorili na spoločných vojenských patrolách v Idlibe. Proti tejto skutočnosti neprotestuje ani väčšina príslušníkov protiasadovských zoskupení, ktorí sa v Idlibe nachádzajú.

Proti sú najmä proamerickí teroristi z Tahrir as Sham a im príbuzných malých skupín. Tie však v posledných dňoch sýrska armáda a ruské letectvo do značnej miery zdecimovalo, preto sa objavili diplomatické aktivity nemeckej, belgickej a kuvajtskej komisie hovoriace o “humanitárnej katastrofe”. Možno čoskoro budeme svedkami aj novej hystérie Bielych Prilieb, ktoré budú zase klamať o tom, že sýrski vládni vojaci používajú chemické zbrane. Na vzniku Bielych Prilieb participovali v minulosti americká CIA a britská MI6.

V BR OSN sa v posledných dňoch okrem Sýrie rieši aj situácia s humanitárnou krízou v Líbyi, ďalšej krajine kde žiadna humanitárna kríza nebola, kým sa do diania nezapojili USA.

Američania a ich spojenci sú zodpovední za vyhrotenie situácie v Sýrii či Líbyii, za teror v Afganistane či Iraku. V Líbyii teraz pomerne úspešne útočí maršál Haftar, prozápadná Vláda národného porozumenia má množstvo problémov.

V Líbyii sa však darí dodržiavať politiku nemiešania sa do líbyjských záležitostí, aj keď Američania majú iné predstavy, v Sýrii sa snažia poniektorí spraviť humanitárnu katastrofu z obyčajnej protiteroristickej akcie.

Sýrčania zatiaľ na pozadí správy o humanitárnej katastrofe v Idlibe” pokračujú v bojových aktivitách v tejto provincii a rady mŕtvych teroristov Tahrir as Sham rýchlo rastú.

Rusi Sýrčanom pomáhajú nielen preto, že sú sýrski spojenci, ale aj preto, lebo proamerické bandy začali s ostreľovaním ruskej leteckej základne v Hmeimmim a to Rusi nemienia tolerovať. Teroristi sa proste musia naučiť prijímať zodpovednosť za svoje činy. Musia pochopiť, že ak sa nechajú nahovoriť Američanmi k útokom na ruskú leteckú základňu v Hmeimmim, Rusi ich zlikvidujú.

Väčšina sýrskych teroristov nie je hlúpa a prispôsobila sa zmenenej realite, hlúpych teroristov na americkej výplatnej listine zbavia všetkých existenečných starostí ruskí piloti a sýrski vojaci.

Zaujímavé je aj pokrytectvo návrhu členov nemecko-belgicko-kuvajtskej komisie. Hovorí sa v ňom len o humanitárnej katastrofe v Idlibe, absolútne sa nespomína humanitárna katastrofa v amerických zónach At Tanf, kde je utečenecký tábor Rukban či v zónach, ktoré dosiaľ kontrolujú Kurdi.

Situácia v týchto oblastiach je katastrofálna, to však členov nemeckej, belgickej či kuvajtskej komisie nezaujíma. Takisto je zaujímavé, že utečenecké tábory sa nachádzajú len v oblastiach, ktoré kontrolujú teroristi, Kurdi alebo Američania. Na území pod kontrolou Damasku žiadne utečenecké tábory nie sú.

Američania, Kurdi a teroristi v Idlibe odmietajú prepustiť civilistov na územie pod kontrolou Damasku. Terorizujú obyvateľstvo, ktoré používajú ako rukojemníkov, to však západným partnerom absolútne neprekáža. Takže kritika západných partnerov je účelová a je v nej plno klamstiev.

Podpora Kurdov v oblastiach východne od Eufratu, kde Kurdi nikdy nežili je americkým experimentom. Táto oblasť je bohatá na ropu, zemný plyn a Američania by veľmi radi kontrolovali túto oblasť aj naďalej. Preto podporujú finančne i vojensky Kurdov, Kurdi sa správajú veľmi tvrdo voči sýrskym arabským kmeňom. Ide ale o veľmi krátkozrakú politiku, na ktorú Kurdi v budúcnosti môžu veľmi škaredo doplatiť. Podobne ako doplatili v minulosti na spoluprácu s Američanmi prívrženci Južného Vietnamu. Kurdi sú si sami strojcom svojej budúcnosti.

Američania vytvárajú v Sýrii virtuálnu realitu, Rusko pracuje profesionále, americká virtuálna realita nemá šancu na úspech. Sýria bude obnovená ako celistvý štát a Damask obnoví svoju kontrolu na celom svojom území, bez ohľadu na to, aké predstavy majú Američania.


Zdroj