Moskva 3. decembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot YouTube)

Pozdĺž ruských hraníc sa má vytvoriť celistvý rádiolokačný priestor, ktorý umožní včas zaznamenať odpálenie rakiet s plochou dráhou letu, lety vojenských lietadiel a ďalšie ciele vo vzduchu, informovalo Ministerstvo obrany Ruskej federácie

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Rádiolokačné zariadenie

V Rusku dnes majú celistvý rádiolokačný priestor varovania pred raketovým útokom. Systém sa skladá z radarov typu Voronež, ktoré umožňujú sledovať odpálenie balistických rakiet.

Nový rádiolokačný systém bude podľa Ministerstva obrany RF analogický. Má sa skladať zo zahorizontálnych radarov typu Kontajner, z ktorých prvý bol uvedený do prevádzky minulú nedeľu. Ďalší radar tohto typu má chrániť Arktídu.

Nový radar je testovaný od 1. decembra 2018. Diaľka detekcie je zaistená zachytením rádiového signálu odrazeného od ionosféry.

Hlavný konštruktér Kontajnera Michail Petrov informoval, že nový radar dokáže objaviť stealth lietadlá vo vzdialenosti tritisíc kilometrov. Dodal, že jedným z najzložitejších úloh radaru pri spracovaní signálu je identifikácia takých cieľov ako bombardéry, rakety s plochou dráhou letu alebo palubné letectvo na pozadí zemského povrchu a rušenia.

Nový radarový systém zachytí stealth lietadlá

Nový zahorizontálny radar Vzdušno-kozmických síl RF Kontajner, ktorý začal v nedeľu bojovú službu v Mordvianskej republike, dokáže zaregistrovať stealth lietadlá vo vzdialenosti tritisíc kilometrov, oznámil Petrov novinárom.

„Lietadlá skonštruované podľa technológie stealth pre nás nie sú neviditeľné, rovnako ich vidíme, sprevádzame, objavujeme vo vzdialenosti približne tri tisícky kilometrov,“ povedal.

Poznamenal, že prijímacia anténa nového radaru zachytí signál, ktorý sa vracia z Európy, krajín Perzského zálivu, Číny, Kazachstanu, atď. Signál vysiela stredisko, ktoré sa nachádza desiatky kilometrov od radaru. V novom radare bol uplatnený princíp odrážania signálu od ionosféry.

„Podobné radary zatiaľ nikto nemá. Vyvíjajú ich v USA, Veľkej Británii, Francúzsku, aktívne pracuje Čína, fungujúce vzorky majú v Austrálii. Avšak v takej zostave, s takým silným softvérom, nemajú nikde na svete, „vyhlásil hlavný konštruktér. Dodal, že systém môže tiež sprevádzať jednotlivé objekty, napríklad malé, ako je trebárs civilná Cessna.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj