Moskva 21. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Pavel Golovkin)

Rusko pohrozilo v pondelok odvetou po tom, čo Európska únia uvalila sankcie na šéfov ruskej vojenskej tajnej služby za útok nervovoparalytickou látkou novičok na bývalého dvojitého ruského špióna Sergeja Skripaľa v Británii

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Dmitry Peskov

“Vyhradzujeme si právo na podniknutie odvetných opatrení za tento nepriateľský krok,” uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení, z ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

EÚ zaviedla sankcie voči Igorovi Kosťukovovi, novému šéfovi ruskej vojenskej tajnej služby GRU, a voči jeho prvému zástupcovi Vladimirovi Alexejevovi.

Kosťukov prevzal vedenie GRU po smrti svojho predchodcu Igora Korobova vlani v novembri.

EÚ zároveň zverejnila skutočné mená dvoch agentov, obviňovaných Britániou z podniknutia chemického útoku novičkom v anglickom meste Salisbury z minuloročného marca, a potvrdila tak skoršie správy – Únia ich identifikovala ako Anatolija Čepigu a Alexandra Miškina.

Moskva vyhlásila, že tieto tvrdenia “v kritike neobstoja”. “Informačná kampaň rozpútaná britskými úradmi okolo tohto prípadu je predovšetkým domácou agendou,” uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

“Ukazuje sa, že nové kolo (kampane) prebieha zároveň s novou krízou v rozhovoroch o brexite,” dodalo ministerstvo.

Konstantin Kosačev, predseda výboru pre zahraničné záležitosti v hornej komore ruského parlamentu, nazval zavedenie sankcií “nezodpovedným krokom”. “Európska únia demonštruje eurosolidaritu, ktorá má nahradiť neexistenciu dôkazov,” uviedol Kosačev pre ruské tlačové agentúry.

“Je čudné, že táto eurosolidarita je prejavovaná voči Spojenému kráľovstvu, ktoré škandalózne opúšťa EÚ a ktoré zanecháva Úniu aj so salisburským škandálom,” dodal Kosačev. Podľa jeho ďalších slov salisburský škandál môže “otráviť vzťahy medzi EÚ a Ruskom na dlhý čas”. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok ešte pred oznámením sankcií povedal, že nové opatrenia EÚ voči Rusku nie sú opodstatnené.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj