Moskva 15. augusta 2019 (HSP/Topwar/Foto:Wikipedia)

Moskva kategoricky odmietla vyjednávať s Tokiom o japonskom návrhu odovzdať (Japonsku) dva zo štyroch ostrovov južnej skupiny Kurilských ostrovov v rámci rozhovorov o uzatvorení medzištátnej mierovej zmluvy. Správu o tom priniesla agentúra Kjódó s odvolaním sa na zdroje blízke účastníkom rozhovorov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto: Pohľad na ostrov Šikotan

Rusko odmietlo odovzdať Japonsku dva zo štyroch južnej skupiny Kurilských ostrovov. Podľa informácií agentúry jednou z príčin odmietavého postoja vôbec rokovať o danej téme bola nespokojnosť ruskej strany s „japonsko-americkou vojenskou alianciou“ a taktiež kvôli možným negatívnym dôsledkom takýchto rozhovorov, eventuálne nasledujúcich zo strany ruského obyvateľstva, ktoré vystupuje proti odovzdaniu ostrovov Japonsku.

V Japonsku neuznávajú suverenitu Ruska nad juhokurilskými ostrovmi a nazývajú ich Severnými teritóriami. Počas nedávneho summitu krajín G20, prezentovalo Japonsko južnú časť Kuríl v oficiálnom videu ako svoje územie, načo zareagovalo Rusko zaslaním protestnej diplomatickej nóty japonskej strane.

Pripomeňme, že Japonsko si činí nároky na štyri ostrovy z južnej skupiny Kuríl, sú to: Iturup, Kunašir, Šikotan a Habomajské ostrovy. Svojimi „územnými nárokmi“ podmieňuje podpísanie mierovej zmluvy. V predchádzajúcom roku navrhol Vladimír Putin japonskému premiérovi Šinzóovi Abemu podpísanie rusko-japonskej mierovej zmluvy bez kladenia akýchkoľvek predbežných podmienok. Japonská strana tento návrh fakticky odignorovala.

Už predtým prezident Ruska, Vladimír Putin, odpovedajúc na otázku, či odovzdá Rusko Japonsku všetky štyri ostrovy alebo ktorýkoľvek z nich, ako jednu z možností uzatvorenia mierovej zmluvy, prehlásil, že Rusko takéto plány nemá a ani mať nebude.

„Nemáme takéto plány. Ruská vlajka nad ostrovmi spustená nebude,“ oznámil prezident.

-mip-

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj