Moskva 12. marca 2019 (HSP/Iarex/Foto:Pixabay)

Portál Iarex informuje, že Rusko je pripravené zrkadlovo odpovedať na zmenu politickej situácie v súvislosti s americkým jednostranným vystúpením z dohody o raketách stredného a krátkeho doletu, napriek tomu však nebude svoje rakety rozmiestňovať v európskych oblastiach Ruska (namierené na európske ciele) skôr, ako to urobia Američania. Informoval o tom na brífingu pre vojenských vyslancov Vladimír Šamanov, predseda výboru ruskej Gosdumy pre obranu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Rusko nechce ako prvé rozmiestňovať rakety na svojom území. Ak však Američania najmä v Poľsku, Rumunsku, Pobaltí a Bulharsku začnú rozmiestňovať svoje rakety, Rusko odpovie zrkadlovo.

Američania sú rozhodnutí jednostranne vystúpiť z Dohody o raketách krátkeho a stredného doletu, rozhovory s ruskými expertmi k ničomu neviedli. Predpokladá sa, že v prípade rozmiestnenia ruských rakiet (na hrozbu najmä amerických Tomahawkov), pôjde najmä o ruské rakety Kaliber.

V rámci Dohody o raketách krátkeho a stredného doletu majú osobité miesto a postavenie námorné rakety, čo Američanom vyhovovalo. Boli presvedčení, že zo svojich lodí budú môcť na Rusko udrieť, Rusi však budú viazaní Dohodou o raketách krátkeho a stredného doletu v Európe a možnosť ich reakcie bude značne nízka, pretože majú k dispozícii podstatne menej vojenských lodí schopných rakety vystreľovať.

Keď však Rusko vyvinulo svoje Kalibre, Američania sa dostali po prvýkrát do stresu, pretože Kalibre je možné (po menších úpravách) vystreľovať aj z pozemných nosičov, rovnako ako americké námorné Tomahawky.

Kalibre, ktoré boli úspešne nasadené v Sýrii a zlikvidovali brlohy teroristov ISIS, na ktorých sa nachádzali aj zahraniční poradcovia, ničím neporušovali Dohodu o raketách krátkeho a stredného doletu.

V prípade, ak začnú Američania rozmiestňovať svoje rakety na území Európy, aby skrátili dobu dopadu amerických rakiet na ruské mestá a s cieľom podstrčiť Európu ako sakrálnu obeť, Rusko odpovie recipročne. A zabezpečiť, aby bolo možné námorné Kalibre vystreľovať aj z pozemných nosičov predstavuje len relatívne jednoduchý technický problém.

Keď nebude platiť Dohoda o raketách krátkeho a stredného doletu, nebude ani problém predĺžiť dolet ruských Kalibrov tak, aby rakety z Európskej časti Ruska prestreľovali európsky kontinent.

Američania dúfali, že v prípade jadrovej vojny Rusi veľkú časť svojho jadrového potenciálu použijú práve na Európu, z ktorej americké rakety zákerne vyletia. Rusko však Američanov z ich predstáv rázne prebralo, keď Rusi uviedli, že v prípade útoku na Rusko zmiznú z povrchu zemského v prvom rade USA. Čo z ruského jadrového potenciálu zostane, poletí do krajín, ktoré útok voči Rusku na americký príkaz vyprovokovali.

Pripomíname, že Američania vo svojej jadrovej doktríne majú definovanú koncepciu preventívneho jadrového úderu, Rusko koncepciu preventívneho jadrového úderu definovanú nemá, ruská koncepcia je postavená ako odveta na útok.

Robiť si ilúzie o Američanoch nemá význam. Už arogantne zničili atómovými bombami japonské mestá Nagasaki a Hirošima, v rozpore s medzinárodným právom používali bojové otravné látky proti civilistom vo Vietname, napalmom a bielym fosforom zničili mestá a dediny v Sýrii, Iraku či Afganistane a používali muníciu s ochudobneným uránom v Juhoslávii.

Americkí neoconi rozpútavajú vojny vo svete, obeťou amerického besnenia sú najmä civilisti. Každý prejav slušnosti považujú americkí neoconi za príznak slabosti a jediné čomu rozumejú je reč sily. Čím skôr  pochopia že prípadnej odvete neuniknú, tým lepšie.


Zdroj