Moskva 2. októbra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)

Plán na vysťahovanie civilistov z utečeneckého tábora Rukbán v Sýrii zmarili kvôli tomu, že Spojené štáty nesplnili svoje záväzky. Vyplýva to zo spoločného vyhlásenia medzirezortných koordinačných štábov Ruskej federácie a Sýrie

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa náčelníka Národného centra riadenia obrany Ruskej federácie Michaila Mizinceva a ministra mestskej správy a ekológie Sýrie Husseina Makhloufa, sa v súčasnej dobe podarilo zachrániť a vrátiť späť do svojich domovov len polovicu obyvateľov tohto tábora smrti.

Z tábora sa do svojho bydliska vrátilo asi 18 tisíc Sýrčanov, pričom tento proces realizovali len vďaka úsiliu Sýrie a Ruska.

Pre definitívne vyriešenie problému utečeneckého tábora podporila sýrska vláda operatívny plán OSN na vysťahovanie zostávajúcich obyvateľov Rukbánu. Praktická časť operatívneho plánu predpokladala odvedenie Sýrčanov v skupinách po 2 2,5 tisíc ľuďoch, a to v päťdňových cykloch, do definitívneho vysťahovania všetkých civilistov, ktorí chceli tábor opustiť.

Avšak, v dôsledku neplnenia záväzkov zo strany Spojených štátov realizáciu tejto etapy zmarili. 29. septembra sme na kontrolnom stanovišti Džleb miesto viac ako dvoch tisícok sýrskych občanov v rámci plánovanej evakuácie z tábora Rukbán zaznamenali len 336 ľudí,” uvádza sa v tlačovej správe.

Podľa svedectva civilistov, ktorým sa podarilo z tábora dostať, jeho takzvaná administratíva, v skutočnosti príslušníci gangov kontrolovaných USA, bráni odchodu utečencov z tábora, a dokonca sa im aj vyhrážajú smrťou.

Uvádza sa tiež, že Sýrčania, ktorým sa predsa len podarilo z tábora dostať, museli rovnako ako predtým zaplatiť teroristom za svoje prepustenie veľké čiastky. Úrady Ruska a Sýrie tak v súvislosti s tým odsúdili pokrytecký prístup americkej strany k riešeniu problému utečencov v Sýrii.

USA sa na jednej strane cynicky dohodli na operatívnom pláne OSN a poskytli isté záruky bezpečnosti pracovníkom OSN a sýrskemu arabskému červenému polmesiacu na hraniciach 55 kilometrovej zóny AlTanf, vrátane tábora Rukbán. Zároveň však fakticky nepodnikli žiadne opatrenia na plnenie svojich záväzkov,podotýkajú dané štáby.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj