Ruskí veteráni si pripomenuli 30. výročie ukončenia vojny v Afganistane

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Moskva 15. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)

Stovky vojnových veteránov vyšli v piatok do ulíc ruskej metropoly Moskva, aby si pripomenuli 30. výročie ukončenia invázie vojsk vtedajšieho Sovietskeho zväzu (ZSSR) do Afganistanu. Informovala o tom agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke litovskí vojnoví veteráni kladú kvety na Sovietsky pamätník pre vojakov padlých v Afganistane

V sprievode dychovky kráčali ulicami Moskvy stovky veteránov oblečené v olivovozelených maskáčoch a nesúce portréty spolubojovníkov, ktorí počas desaťročie trvajúceho konfliktu v Afganistane padli v boji. Od začiatku vojny v roku 1979 do jej ukončenia v roku 1989 zahynulo v Afganistane viac ako 14.000 sovietskych vojakov.

“Ľudia o tejto vojne nechcú počuť. Akoby to bola len naša vojna, ktorá obyčajných ľudí nezaujíma. Dokonca ani moje deti nezaujíma,” uviedol účastník spomienkového pochodu Andrej Gusev, ktorý v Afganistane slúžil v rokoch 1984-86.

Sovietska invázia prišla na vrchole studenej vojny medzi USA a bývalým Sovietskym zväzom. Posledný sovietsky vojak opustil Afganistan 15. februára 1989, čím sa skončila desať rokov trvajúca invázia, ktorej cieľ — poraziť protikomunistických povstalcov podporovaných Spojenými štátmi, v tom čase známych ako mudžáhidi (mudžahedíni), čiže svätí bojovníci — sa nepodarilo dosiahnuť.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj