Bratislava 13. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Ministry of Defence of the Russian Federation)

Vojenská námorná flotila RF chce v budúcnosti zaradiť do bojovej služby až 32 strategických podmorských prístrojov Poseidon. V sobotu 12. januára to uviedli ruské médiá s odvolaním sa na zdroj v obranno-priemyselnom komplexe

Na snímke bezpilotná ponorka Poseidon

Podľa slov agentúrneho zdroja sa predpokladá, že po dve ponorky, nosiče Poseidonov, sa zaradia do Severnej a Tichooceánské flotily. Každá ponesie maximálne osem dronov, uviedol.

“To znamená, že počet Poseidonov v bojovej službe môže dosiahnuť 32 kusov,” vysvetlil zdroj.

Drony Poseidon, ktoré budú umiestnené na jadrových ponorkách, patria k takzvanému oceánskemu viacúčelovému systému. V máji bolo uverejnené, že takéto prístroje budú schopné niesť jadrovú bojovú hlavicu s kapacitou až 2 Mt. Práce na Poseidone sú zaradené do štátneho programu na roky 2018-2027. Pred ukončením programu má byť prístroj odovzdaný vojenskému námorníctvu.

Poseidon má atómový pohon, čo znamená, že dokáže plávať pod vodou prakticky neobmedzený čas a môže ľubovoľne dlho manévrovať. Ide o robotickú rýchlu ťažko zachytiteľnú ponorku, ktorá dokáže niesť torpéda s jadrovými hlavicami, alebo jadrovú bojovú hlavicu.

Rýchlosť Poseidona dosahuje 70 uzlov, Američania nemajú žiadnu zbraň, ktorá by dokázala Poseidon dostihnúť. Poseidon unikne ponorkám i torpédam, dokáže operovať v hĺbke 1 km, táto hĺbka je nedosiahnuteľná pre americké ponorky a zbraňové systémy. Pritom platí, v čím väčšej hĺbke Poseidon vybuchne, tým väčšia vlna tsunami vznikne. Tsunami dokáže zničiť nielen americké pobrežie s celou infraštruktúrou, ale ak vybuchne v blízkosti vojenskej skupiny na čele s lietadlovou loďou, pravdepodobne potopí celú skupinu. Na Západe už Poseidon označili ako torpédo Apokalypsy.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj