Moskva 11. februára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)

Ruskí vojaci na leteckej základni odrazili v nedeľu dva útoky militantných bezpilotných lietadiel. Uviedol to generálmajor Jurij Borenkov, šéf ruského centra pre zmierenie znepriatelených strán

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke samochodný protivzdušný raketovo-kanónový komplex „Pancir-S1“

„Večer 9. februára boli prostriedkami protivzdušnej obrany ruskej leteckej základne Hmímím odhalené a odrazené dva útoky na základňu pomocou útočných bezpilotných lietadiel vypustených z územia deeskalačnej zóny Idlib, ktorá je pod kontrolou militantov,“ povedal Borenkov.

Podľa neho bol prvý útok odrazený pomocou protilietadlového raketového a kanónového komplexu Pancir-S zo severovýchodného smeru, a bol odrazený vo vzdialenosti asi 2 km od základne. Počas druhého útoku bol vo vzdialenosti 6 km od leteckej základne zasiahnutý cieľ približujúci sa k leteckej základni zo severozápadného smeru.

„K žiadnym zraneniam ani materiálnym škodám nedošlo. Ruská letecká základňa Hmímím funguje v normálnom režime,“ dodal.

Podobný incident

Aj na začiatku februára došlo k podobnému incidentu. Ruské systémy protivzdušnej obrany objavili dron v oblasti leteckej základne Hmímím, Pancir-S ho následne zničil. Uvádza sa, že raketová výzbroj protilietadlového raketového a kanónového systému Pancir-S zničila letecký cieľ v dostatočnej vzdialenosti od leteckej základne. Ani vtedy nedošlo k žiadnym materiálnym škodám a incident si nevyžiadal žiadne obete.

Ďalší útok bol vykonaný zo strany radikálov 19. januára. Vtedy sa pokúsili zaútočiť na leteckú základňu Hmímím, protivzdušná obrana základne však všetky útočiace stroje zlikvidovala. Taktiež došlo k útoku pomocou dronov. Ruské ministerstvo obrany informovalo, že ruská protivzdušná obrana leteckej základne Hmímím zachytila tri menšie drony, ktoré sa približovali zo severovýchodu.

„Klasickými protilietadlovými raketovými prostriedkami ruskej leteckej základne boli vzdušné ciele zlikvidované v bezpečnej vzdialenosti. Nikto nebol zranený, nedošlo ani k materiálnym škodám. Ruská letecká základňa Hmímím funguje v klasickom režime, „oznámili vtedy.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj