Moskva 25. marca 2020 (HSP/Foto:SITA/AP/Sputnik, Kremlin-Alexander Astafyev)

V Rusku, ako aj v mnohých krajinách sveta, sa rozbehol tvrdý a drsný boj proti koronavírusu. Zatiaľ tam nepodnikajú také prísne opatrenia, ako v Európskej únii, ale sú, povedzme, iba o vlások menej prísne

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke /zľava/ premiér Michail Mišustin, prezident Vladimír Putin, primátor Moskvy Sergej Sobjanin

Takisto uzatvorili hranice, zrušili športové súťaže, mnohé masové kultúrne podujatia, väčšinu žiakov a študentov poslali domov a študujú diaľkovo, viaceré podniky pracujú v „núdzovom“ režime, časť zamestnancov poslali domov atď. Podnikajú podobné opatrenia, ako v EÚ, aj keď niektoré z nich sú  zatiaľ jemnejšie: regulovať tieto opatrenia vláda mieni podľa vývoja situácie.

V podobnom duchu, ako v EÚ, v Rusku „vítajú“ ľudí, ktorí sa vracajú zo zahraničia. Platí prísne nariadenie: každý „turista“ má byť bezpodmienečne izolovaný. Poriadok je jednoduchý: človek sa vrátil zo zahraničia – ide do domácej karantény na 14 dní, bez výnimky. Za porušovanie tohto nariadenia previnilec môže „zahrmieť“ do väzenia na obdobie do 5 rokov… Rusko bezplatne evakuuje svojich občanov zo zahraničia: v rôznych krajinách uviazlo ešte niekoľko tisíc ruských turistov. Na evakuácii ruských občanov zo zahraničia spolupracuje hneď niekoľko organizácií: cestovné agentúry, ruské ambasády v zahraničí, ministerstvo vnútra a ministerstvo zahraničia a iné inštitúcie.

Celkom efektívne funguje aj systém návratu individuálnych turistov, ako aj ľudí, ktorí pracovali v zahraničí, boli tam na služobke, športovcov. umelcov a pod. Každý „navrátilec“ hneď z letiska by sa mal ponáhľať domov. Odloží kufre a hneď musí zavolať obvodnému lekárovi alebo do iného zdravotníckeho zariadenia, nahlásiť svoj návrat a požiadať o vystavenie mu PN-ky. V priebehu dvoch dni mu bezplatne dopučia potvrdenie o PN-ke – bez rozdielu, či je zdravý alebo má príznaky ochorenia. Ak cíti ohrozenie, neuteká hneď za obvodným lekárom, ale telefonicky to nahlási a lekár príde za nim domov. V tomto sú postupy dosť podobné, ako v Európskej únii: často netreba znova vyrábať kolo alebo objavovať Ameriku…

Mnohé ruské podniky, organizácie a firmy poslali svojich zamestnancov domov, väčšina pre nich vytvorila možnosti práce z domu a takisto väčšina zachovala celú výšku mzdy pre svojich zamestnancov, sú, prirodzene, aj výnimky. Plná výška mzdy sa zachováva aj pre všetkých Rusov, ktorí sa vrátili zo zahraničia a zostali na dvojtýždňovej domácej karanténe. V prípade, ak nejaký „neinformovaný“ zamestnanec nezostane doma a náhodou sa ukáže v práci, zamestnávateľ ho ihneď pošle domov.

Koronavírus nielen ohrozuje zdravie a životy miliónov ľudí, ale značne poškodzuje hospodárstvo, preto v Rusku sa snažia zjemniť negatívne následky a pomáhajú podnikom a súkromným podnikateľom. Najväčšie škody zaznamenali turistické agentúry a leteckí dopravcovia. Vláda im umožnila, aby dane a odvody začali platiť až po skončení karantény. Takisto daňové a poisťovacie prázdniny vláda udelila aj podnikom a spoločnostiam, ktoré pracujú v oblasti umenia, kultúry, filmu /sú zatvorené divadlá a kiná/ a mnohým ďalším spoločnostiam. Vláda rozšírila program refinancovania úverov a pôžičiek malého a stredného biznisu, znížila úrokovú sadzbu zo 6 percent na 4 percenta. Podnikla množstvo ďalších opatrení, aby pomohla organizáciám a jednotlivým ľuďom.

Prirodzene vznikajú aj nepríjemné alebo kuriózne situácie, hlavne čo sa týka „rabovania“ v obchodoch. Zaregistrovali to v niekoľkých ruských mestách, menšia panika však trvala iba krátko. V ruských obchodoch nevykupovali všetko bez rozdielu, ako k tomu dochádzalo, napríklad, v obchodoch v pobaltských štátoch, ale iba  potraviny, ktoré sa dá dlhšie skladovať: ryžu, krúpy, cestoviny, konzervy, pohanku a pod. Zvláštnym artiklom v týchto prípadoch bol aj toaletný papier, ktorý, ako vo viacerých obchodoch v EÚ, vykupovali aj v Rusku. Záhadou zostáva, prečo si všetci myslia, že v prípade krízy bude nedostatok práve tohto hygienického prostriedku…

V ruských obchodoch to riešili operatívne. Ako náhle niekde vykúpili ten alebo iný tovar, dodávatelia hneď dopravovali daný druh do obchodov a takto zabránili panike. Ruské televízne stanice niekoľkokrát robili prieskum, prečo ľudia „rabovali“ v obchodoch. Mnohí vysvetlili, že menšiu paniku zapríčinili práve televízne správy, keď média uvádzali dokumentárne zábery, ako v EÚ vykupujú potraviny. Niektorí ľudia dostali strach, že aj v Rusku vznikne podobná situácia, a tiež vrhli sa na niektoré tovary. Televízne stanice urobili sériu reportáží v preplnených skladoch a presvedčili ľudí, že nedostatok potravín a iných tovarov nehrozí. Zásobovanie prebieha normálne, ľudia prestali „rabovať“ obchody.

V Rusku vytvorili špeciálnu Koordinačnú radu, ktorá riadi boj proti koronavírusu a na čele ktorej je premiér Michail Mišustin. Zasadnutia tejto rady /alebo jednotlivé pasáže/ ruské televízne stanice často uvádzajú v priamom prenose, aby si ľudia na vlastné oči videli, čo sa deje, aké opatrenia sa prijímajú a aby vedeli, aká je situácia. Pred pár dňami práve počas zasadnutia Koordinačnej rady schválili vytvorenie fondu v rozsahu 300 miliárd rubľov /podľa súčasného kurzu, keď kvôli „ropnej vojne“ rubeľ poklesol voči euru približne o 20 percent, je to približne 35 miliárd eur – pozn. aut./ prostredníctvom ktorého budú pomáhať podnikom a fyzickým osobám. Členovia vlády prízvukovali, že v prípade núdze do tohto fondu „nalejú“ aj ďalšie miliardy rubľov – koľko bude treba.

Viaceré vedecké inštitúcie v Rusku sa zaoberajú prípravou účinného prostriedku proti koronavírusu. Najväčšie nádeje vkladajú Rusi do vedcov v Novosibirsku, kde pracujú tí najskúsenejší odborníci v tejto oblasti. Vo viacerých mestách zvyšujú kapacity nemocníc, zdravotnícke zariadenia pracujú v osobitnom režime, masový charakter prijala pomoc dobrovoľníkov. Podľa príkladu Číny, kde v priebehu 10 dní vybudovali nemocnicu, na okraji Moskvy začali budovať vírusologické stredisko – najmodernejšiu nemocnicu, diagnostické centrum a iné zariadenia. Ako prízvukuje vláda a moskovská radnica, v priebehu 10 dní sa také obrovské stredisko síce vybudovať nepodarí, ale za mesiac to ruskí stavbári zvládnu a v apríli stredisko začne svoju prácu. Podrobnejšie o výstavbe tohto vírusologického strediska v Moskve vás budeme informovať zajtra.

Osobitný problém nielen v Moskve, ale aj vo viacerých ruských mestách – metro. Dlhšie pokračovali diskusie, či treba zatvoriť metro /ako to, napríklad, urobili v Kyjeve/ alebo bude fungovať aj naďalej. Prirodzene, v Moskve by zatvorenie metra vyvolalo dopravný kolaps, aj za podmienok, že v súčasnosti dopravné prostriedky všetkých druhov používa oveľa menej ľudí, ako pred pandémiou koronavírusu. Milióny ľudí by sa nedostali do práce, do nemocníc, lekární, polikliník atď. V metre zvýšili bezpečnostné opatrenia, ale zatiaľ jeho prácu nezastavili. Odborníci mimoriadne pozorne sledujú situáciu a vždy sú pripravení skorigovať tie alebo iné opatrenia v prípade potreby.

Zvláštnu pozornosť vláda v období koronavírusu, prirodzene, venuje lekárom. Pretože pracujú s nadčasmi, v nebezpečnej situácii, prejavujú skutočné hrdinstvo, vláda na návrh premiéra Michaila Mišustina schválila pre všetkých zamestnancov v oblasti zdravotníctva prémiu, ktorá sa im bude vyplácať každý mesiac vo výške od 30 do 70 tisíc rubľov /za súčasného značne  zníženého kurzu rubľa je to približne 350 – 700 eur/. Prirodzene takýto balík je celkom príjemným prilepšením ku mesačnej mzde lekárov. Takisto vláda schválila aj ďalšie prémie a bonusy pre lekárov, snaží sa maximálne motivovať ich prácu a pomáhať aj samotným lekárom, ktorí pracujú s vypätím všetkých síl.

V Rusku uskutočňujú masové testy na koronavírus. V súčasnosti ich vykovali takmer 200 tisíc /pre porovnanie – na Ukrajine menej ako 1000/. Ruské úrady informovali, že na daný moment v krajine je pripravených ďalších 700 tisíc takzvaných „rýchlotestov“ a v rôznych regiónoch začínajú vyrábať prístroje na testovanie koronavirusu, preto úrady tvrdia, že vždy bude dostatok podobných prístrojov.

V Rusku sa do boja proti koronavírusu aktívne zapojilo celé zdravotníctvo, ministerstvo vnútra, zahraničia a čiastočne aj armáda a polícia, a na čele tohto boja sú vlastne traja muži: prezident Vladimír Putin, premiér Michail Mišustin a primátor Moskvy Sergej Sobjanin. Putin prakticky nevystupuje s vyhláseniami pre celý národ, ako to robia lídri mnohých iných krajín, ale aktívne koordinuje celú prácu a média často uvádzajú jeho porady s vládou a odborníkmi v priamom prenose alebo zo záznamu, debaty s vedením ministerstiev a podnikov, ľudia vidia, že prezident pracuje, prijímajú sa rôzne opatrenia a situácia je pod kontrolou. Preto Putin nemusí vyzývať Rusov, aby nepodliehali panike – panika nie je.

Jednou z kľúčových postáv je v tomto období premiér Michail Mišustin, ktorý je aj na čele Koordinačnej rady v boji proti koronavírusu. Práve jeho činnosť, podľa všetkého, najviac presviedča Rusov, že sa pandémiu podarí zvládnuť. Nový premiér stihol presvedčiť verejnosť o svojej kompetentnosti a pracovitosti. Po prvý raz sa premiérom Ruska nestal politik, ale hospodár, ekonóm, finančník.

Michail Mišustin dlhé roky pôsobil na rôznych pôstoch v oblasti hospodárstva a finančníctva a vždy bol úspešný. Po nástupe do funkcie premiéra si vysúkal rukávy a začal robiť poriadok vo viacerých oblastiach – pričom zasa úspešne. Preto má veľmi vysoký kredit u verejnosti a ani média ho príliš nekritizujú: premiér robí od rána do večera, rieši mnohopočetné otázky a problémy, robí poriadok, potlačil byrokraciu, obnovil úspešnú činnosť viacerých inštitúcií a s rovnakou horlivosťou a nadšením sa vrhol do boja proti koronavírusu. V mnohom aj vďaka jeho efektívnej činnosti v Rusku nevypukla panika a väčšina Rusov sa správa dosť disciplinovane a snaží sa pomáhať aj ľuďom vo svojom okolí.

Aktívne sa zapojil do tejto práce aj moskovský primátor Sergej Sobjanin, ktorý je vo svojej funkcii už desiaty rok a ktorý je predsedom pracovnej skupiny Štátnej rady pre boj s koronavírusom. Okrem toho, že aktívne pracuje vo svojej funkcii v hlavnom meste, s rovnakou horlivosťou spolupracuje so samosprávami po celej krajine, organizuje porady a diskusie s kolegami, stal sa svojráznym poradcom pre samosprávu. Nie náhodou ho viacerí novinári začali nazývať „primátorom celej krajiny“…

Predstavitelia najvyššieho ruského vedenia často opakujú, že v krajine po svojom bojujú proti koronavírusu, čiastočne odlišne, ako v iných krajinách: väčšiu pozornosť tu udeľujú prevencii a súčasnej situácii v krajine a potom svoje konanie prispôsobujú práve tomu, ako sa mení situácia, a v súvislosti s tým podnikajú ďalšie opatrenia. Možno vďaka celkom logickým a včasným opatreniam situácia v Rusku nie je až taká vážna, ako v niektorých iných štátoch. Na moment písania tohto článku v krajine bolo 500 nakazených, 22 sa uzdravili a nezomrel zatiaľ ani jeden človek v krajine. Aktuálny stav si môžete pozrieť na špeciálnej webovej stránke Stop koronavírus.

Eugen Rusnák

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj