Moskva 11. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)

Ruské stíhacie lietadlo Su27 vzlietlo do vzduchu, aby zachytilo dve zahraničné prieskumné lietadla, ktoré sa blížili k hraniciam Ruskej federácie nad vodami Baltského mora. O udalosti informovalo oddelenie informácií a hromadnej komunikácie Ministerstva obrany Ruskej federácie

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa dostupných informácií k danému incidentu došlo v pondelok 10. júna po tom, čo kontrola vzdušného priestoru zaznamenala dva neznáme ciele nad neutrálnymi vodami. K tomu, aby mohli byť tieto ciele zachytené, bolo do vzduchu vyslané stíhacie lietadlo Su27, ktoré patrí do obranných protivzdušných síl Baltickej flotily.

Posádka ruského stíhacieho lietadla sa na bezpečnú vzdialenosť priblížila k leteckým objektom, ktoré identifikovala ako prieskumné lietadlo RC135 Letectva Spojených štátov amerických a prieskumné lietadlo Gulfstream Švédskeho letectva, uvádza sa vo vyhlásení rezortu.

Ministerstvo obrany tiež uviedlo, že pilot ruskej stíhačky nielen informoval o identifikácii lietadla, ale aj tieto stroje sprevádzal, aby zabránil porušovaniu hraníc. Celý let pritom prebiehal v prísnom režime, a to v súlade s medzinárodnými pravidlami.

Letecké akcie pri ruských hraniciach

V poslednej dobe sa činnosť zahraničných výzvedných lietadiel a dronov v blízkosti ruských hraníc a vojenských objektov zintenzívnila. Zahraničné vojenské lietadlá sa pravidelne objavujú nad Baltským morom, v oblasti Krymu a Krasnodarského kraja a tiež okolo ruských základní v Sýrii.

Už v marci boli na hraniciach Ruska zaznamenané časté lety jadrových strategických bombardérov Boeing B52H. Rovnako tak aj v apríli sa k hraniciam v Kaliningradskej oblasti priblížil tento americký bombardér, ktorý mal vzlietnuť z britskej leteckej základne a zamieriť k ruským hraniciam, aby vyskúšal nálet na základňu baltskej flotily. O niečo skôr skúmalo vzdušný priestor v ruskej zóne letových informácií aj britské prieskumné lietadlo Boeing RC135W Rivet Joint.

Ruské ministerstvo obrany opakovane vyzvalo Washington, aby s podobnými operáciami prestali, ale Pentagon túto žiadosť odmietol.

Podľa informácií rádiotechnickej jednotky Vzdušnokozmických síl Ruskej federácie v roku 2018 objavili a odprevadili viac ako 980 tisíc lietadiel. Asi tri tisíc z nich pritom predstavovalo zahraničné bojové lietadlá, z ktorých viac ako tisíc strojov tvorilo prieskumné lietadlá.

Vojenské akcie NATO v blízkosti hraníc Ruska

NATO nedávno reagovalo na výzvu náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Ruska Valerija Gerasimova, aby zastavilo vojenskú činnosť v blízkosti ruských hraníc, aby tým došlo k zníženiu napätia. 

Gerasimov vtedy uviedol, že dôležitou podmienkou pre zníženie napätia môže byť ukončenie destabilizujúcej činnosti ozbrojených síl aliancie v blízkosti západných hraníc RF, rovnako ako ukončenie rozmiestňovania ďalších vojsk a vojenskej infraštruktúry v Pobaltských krajinách, vo východnej Európe či ukončenie rastúcej vojenskej prítomnosti v Čiernom mori.

NATO však nepovažuje svoju prítomnosť v Pobaltí za hrozbu, pretože verí, že podniká obranné a primerané kroky, ktoré reakciou na meniacu sa bezpečnostnú situáciu. V roku 2016 nasadilo NATO celkom štyri mnohonárodnostné bojové skupiny v rámci posilnenia prítomnosti v Estónsku, Lotyšsku, Litve a Poľsku.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj