Moskva 25. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:AP/NASA)

Štátna korporácia Roskosmos si nechala patentovať systém ochrany družíc pred nárazmi častíc kozmického smetia. Táto informácia bola zverejnená v databáze Federálnej služby intelektuálneho vlastníctva

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Žiadosť o patent nesie názov “Zariadenie na ochranu kozmického prístroja pred rýchlostným nárazovým vplyvom častíc kozmického smetia”.

Zariadenie sa skladá z dvojvrstvového ochranného štítu z hliníka, ocele, alebo medi, s veľkým množstvom kužeľovitých prvkov na povrchu. Vrchol kužeľovitých prvkov je pokrytý pevnou zliatinou. Dutiny medzi kužeľmi  zaplnené kompozitným materiálom.

Pri údere sa častica rozpadnúť na drobnejšie a stratiť časť energie, samotné čiastočky sa po náraze na kužeľovitý základ ochranného štítu majú odchýliť na rôzne strany.

Kužeľovitý ochranný systém má byť o 10% ľahší ako analóg s plochým štítom rovnakej hrúbky, hovorí sa v opise vynálezu.

Štíty na ochranu pred meteoritmi rôznych konštrukcií sú dnes používané na ochranu ISS a kozmických lodí pred poškodením. Na odvrátenie ich zrážky s veľkými objektmi sa používa korekcia ich obežnej dráhy. Roskosmos predtým na portáli štátnych nákupov zverejnil informácie, že kontroluje trajektóriu letu a je pripravený k manévrom so 74 ruskými kozmickými prístrojmi.

Podľa údajov Roskosmosu sa dnes v priestore okolo Zeme nachádza 600-700 tisíc objektov kozmického smetia s priemerom cez jeden centimeter.

Vynález na neviditeľnosť družíc

Už skôr si Roskomos patentoval spôsob maskovania vesmírnych prístrojov optickými prostriedkami, ktorý dovolí urobiť družice neviditeľnými. V opise vynálezu sa uvádzalo, že to patrí do kategórie spôsobov maskovania a môže sa používať na zníženie viditeľnosti vesmírneho prístroja vo viditeľnom pásme spektra.

Podľa návrhu majú byť družice pokryté špeciálnym vzdušným bublinatým povlakom, ktorý rozptyľuje svetlo. Tak sa znižuje viditeľnosť objektu pri pozorovaní zo Zeme desať a viac násobne vďaka rozptyľovaniu svetla odrazeného bublinami.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj